Nadační fond proti korupci: Šest měsíců poté

28.05.2015 12:14

Nové komunální koalice mají za sebou prvních šest měsíců fungování. Sdružení Naši Politici o.s. za podpory Nadačního fondu proti korupci monitorovalo proměny na klíčových radnicích v České republice a první kroky jejich nových představitelů.

Nadační fond proti korupci: Šest měsíců poté
Foto: Archiv NFPK
Popisek: Petr Soukenka, Nadační fond proti korupci.

Na portálu www.nasipolitici.cz bylo představeno více než 150 nových životopisných profilů nově zvolených představitelů významných měst. Návštěvníci webu se opět mohou seznámit s podrobnými strukturovanými informacemi o aktuálních primátorech a radních Prahy a krajských měst či starostech dvaadvaceti pražských radnic.

Data získaná při monitorování výměn politiků na radnicích nabízí také srovnání způsobu, jakým jsou klíčové české radnice řízeny. Velké rozdíly panují v informační otevřenosti jednotlivých měst. „Velmi často slýcháme před volbami od politiků sliby otevřít zákulisí radnic veřejnosti, realita je však jiná,“ upozorňuje analytik sdružení Naši politici Vojtěch Srnka.

Z analýzy například vyplývá, že široké veřejnosti snadno dostupné, tzv.“ rozklikávací“ rozpočty nabízí jen polovina krajských měst. I menší krajská města přitom hospodaří v řádech miliard korun. Podobně jsou na tom krajská centra i s ochotou zveřejňovat zápisy z jednání radních. Ochotná je k tomu pouze hl. m. Praha, České Budějovice, Ústí nad Labem, Liberec, Pardubice a Brno.

Některá města předběhla váhavý český stát a zřídila si vlastní registry smluv. „Nejčastěji se proti zveřejňování smluv argumentuje tak, že zatíží radnice a ohrozí konkurenceschopnost jejich společností. Radnice řady malých i velkých měst přitom smlouvy dávno uveřejňují,“ připomíná Srnka.

Nahlédnout do smluv umožňují čtyři krajská města, Praha a 7 jejích městských částí. Právě některé z pražských radnic uzavřely spolu s protějšky z Brna a s městem Ústí nad Labem koalici „Otevřená města“, která si pro zveřejňování smluv budují vlastní IT řešení, na kterém chtějí ušetřit i získat zajímavé analytické a kontrolní funkce.

Ze srovnání otevřenosti občanům vyšly nejlépe České Budějovice. Nabízí jak textovou formu zápisů z jednání Zastupitelstva, tak audio archiv a přímé video přenosy. Na webu jsou rovněž zápisy z jednání Rady a rozklikávací rozpočet, zveřejňovány jsou i městské smlouvy.

Data k jednotlivým městům a další výstupy z analýzy naleznete v této příloze. Další výstupy bude v následujících dnech zveřejňovat portál www.nasipolitici.cz ve spolupráci s Centrem nezávislé investigace (www.cninp.cz).

„Jsme rádi, že jsme podpořili zrovna tento projekt. Transparentnost hospodaření považujeme za jednu z hlavních priorit. Pevně věřím, že se současnému Parlamentu podaří schválit registr smluv v podobě, jakou prosazuje Rekonstrukce státu,“ doplnil Petr Soukenka, ředitel Nadačního fondu proti korupci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

nezávislost

Dobrý den, podle vás jsme nejsme politicky nezávislí, znamená to, že volby jsou u nás zbytečné? Taky tvrdíte, že je třeba, abysme byli nezávislí i ekonomicky a v zemědělství. Je to ale vůbec možné, když je naše ekonomika závislá na exportu a na německé ekonomice? A co se týče zemědělství, jak chcete...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pražská strojírna zaznamenala v roce 2023 opět rekordní tržby

10:04 Pražská strojírna zaznamenala v roce 2023 opět rekordní tržby

Pražská strojírna, dceřiná společnost Dopravního podniku hlavního města Prahy, zveřejnila své audito…