Národní muzeum: Přijďte se podívat do muzea na Nevěstu prodanou do ciziny

06.03.2019 13:40

Pro všechny, které oslovila vážná hudba, mají rádi operu nebo by se chtěli dozvědět něco víc o díle Bedřicha Smetany, připravilo Národní muzeum novou výstavu s názvem Nevěsta prodaná do ciziny. Vidět ji můžete v Muzeu Bedřicha Smetany od 6. března 2019.

Národní muzeum: Přijďte se podívat do muzea na Nevěstu prodanou do ciziny
Foto: Národní muzeum
Popisek: Národní muzeum

Jak název napovídá, tato výstava prezentuje nejpopulárnější českou operu - Prodanou nevěstu Bedřicha Smetany - od prvního provedení v cizině v Petrohradě v roce 1871 ještě za autorova života, přes její triumf ve Vídni roku 1892 nebo uvedení v New Yorku s Emou Destinnovou v roce 1909 až po její nejnovější nastudování. Na výstavě jsou představeny především fotografie, divadelní cedule a plakáty, které doprovází originální pamětní stuhy, medaile či alba ze sbírek Muzea Bedřicha Smetany. K nejzajímavějším exponátům nepochybně patří portrét slavné vídeňské pěvkyně Lili Lejo v roli Mařenky (z roku 1893) nebo korespondence slavného francouzského barytonisty Victora Maurela s kněžnou Paulinou Metternichovou. Výstava se dotkne také nejnovějších zahraničních nastudování např. v Paříži (2008) nebo v mnoha německých městech.

Od prvního uvedení Prodané nevěsty na scéně Prozatímního divadla v roce 1866 uplynulo více než 150 let. Premiéru tehdy řídil osobně Bedřich Smetana a netušil, že se jeho dílo stane symbolem české národní opery. Dojemný i úsměvný příběh Jeníka a Mařenky, z něhož promlouvá Smetanova hudba, si dodnes podmaňuje publikum na celém světě.

Během devadesátých let 19. století byla Smetanova opera uvedena v mnoha evropských městech, zejména v německy mluvícím prostoru, a nepřestala se rozšiřovat ani na počátku 20. století, kdy se prosadila také v Americe, Africe, Asii i Austrálii. „V zámoří ji v roce 1909 uvedla Metropolitní opera - tehdy se hrála v německém překladu. Jako Mařenka zde zazářila pražská rodačka, sopranistka Ema Destinnová, která se o uvedení opery na této prestižní scéně zasloužila společně s dirigentem Gustavem Mahlerem“, upřesňuje autorka výstavy Kateřina Viktorová z Národního muzea. Další slavnou českou pěvkyní je Jarmila Novotná, která tuto operu nastudovala pro Met v roce 1941.

Nezisková organizace Zámek Liteň z.s. ze své muzejní sbírky zapůjčila několik unikátních fotografií Jarmily Novotné ze zmíněné inscenace Metropolitní opery. Fotodokumentaci k novodobým inscenacím Prodané nevěsty v zahraničí poskytl fotograf Pavel Horník.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechTourism: Zástupci Česka bodovali na veletrhu cestovního ruchu v Dubaji

13:04 CzechTourism: Zástupci Česka bodovali na veletrhu cestovního ruchu v Dubaji

Po třech letech zprostředkovala Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism ve spolupráci se Zast…