Národní památkový ústav: Rekonstrukce domu Kalich v Litoměřicích

20.09.2020 9:01

Unikátní jehlancová střecha, vrcholící vyhlídkovou bání ve tvaru kalich, dala litoměřickému domu své přízvisko.

Národní památkový ústav: Rekonstrukce domu Kalich v Litoměřicích
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Městský dům č. p. 15/7 s vyhlídkovou terasou ve tvaru kalichu byl postaven v 1. polovině 16. stol. a přestavěn v letech 1570-1580 pro měšťanskou rodinu Mrázů z Milešovky, jak připomíná erb na sedátkovém portálu v podloubí. Mrázové zde zastávali úřad perkmistrů hor viničných a městských radních a ve věži Kalichu se konala zasedání městské rady. Od roku 1655 je dům ve správě města. V roce 1834 dům prošel empírovou přestavbou a v roce 1877 bylo v přízemí umístěno první zdejší muzeum.

Dnes v domě sídlí Městský úřad a Informační centrum, které je zároveň vstupní branou pro návštěvu věže. Ta je pravděpodobně nejvýchodněji dochovaným příkladem tohoto zajímavého architektonicky svébytného stavebního řešení, navíc dochovaného v autentické tvarové podobě i vnitřní konstrukci. Dokládá vysoké aristokratické ambice, neváhající pro svou reprezentaci zvolit stavbu v Čechách naprosto neobvyklou a v širším okolí vyhrazenou prakticky pouze nejvyššímu šlechtickému prostředí.

Poslední větší stavební úpravy zde proběhly na počátku 50. let minulého století, nyní prochází obnovou historický krov domu, a to pomocí tradičních technologií. Město spolupracuje s Centrem pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví FF UJEP a tesařstvím Čenda na rekonstrukci, jejíž součástí je také speciální technika máčení konstrukčního dřeva ve stojaté i tekoucí vodě, díky čemuž pak lépe odolává dřevokaznému hmyzu a zůstává pružné. Dřevo se po třech měsících máčení v zahořanském rybníku a pod jezem u Českých Kopist na konci července splavilo po Labi do Litoměřic. Jedná se o metodu uvázání do vorů, kterou používali už původní stavitelé. Následné otesání dřeva z rozebraných vorů probíhalo přímo na náměstí, kde mohli kolemjdoucí přihlížet této tradiční metodě. Po dokonalém vyschnutí trámů bude oprava krovu a střechy dokončena v následujícím roce.

Na konci června byl při opravě vyhlídkové věže objeven v podlaze půdy vzácný trám s renesančními a raně barokními malbami s rytými ornamenty, jehož stáří je datováno až do první poloviny 16. století. Více než pětimetrový trám bude restaurován přímo na místě, dendrochronologicky prozkoumán a následně zde bude i vystaven.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP má svůj první průjezdný lakovací box pro vícečlánkové tramvaje

19:15 DPP má svůj první průjezdný lakovací box pro vícečlánkové tramvaje

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) v Opravně tramvají v Ústředních dílnách v Hostivaři uvedl do prov…