Opatření slouží k zajištění klidu zvláště chráněným druhům ptáků, zejména sokolů stěhovavých, čápů černých a výrů velkých. Správa parku toto opatření přijímá každoročně. Zákaz vstupu do hnízdních lokalit je veřejností tradičně dobře přijímán a respektován, díky tomu jsou pro zdejší oblast obvyklé vysoké počty úspěšně vylétnuvších mláďat.
„Také díky zajištění klidu na třiadvaceti lokalitách v národním parku jsme se loni mohli těšit z velkého počtu mladých sokolů stěhovavých i čápů černých, sokolích mláďat bylo v celém regionu 26, mladých čápů černých nejméně 18,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: „Děkujeme všem návštěvníkům, že toto opatření dodržují. Z dobrých výsledků hnízdění se pak můžeme těšit všichni.“
Zákazy vstupu do dočasně chráněných hnízdních lokalit se již tradičně netýkají značených turistických cest, z tohoto pohledu tedy nevzniká žádné větší omezení. Návštěvníci na uzavřenou hnízdní lokalitu mohou narazit spíše na neznačených turistických cestách. V terénu jsou hnízdní lokality vyznačeny pomocí dřevěných označníků a v některých případech i vymezovacími páskami. Pokud návštěvník natrefí na takovéto terénní označení, je žádán ke změně trasy tak, aby hnízdní lokalitou neprocházel. Zvláště chráněné druhy ptáků jsou na rušení člověkem extrémně citlivé. V případě, že jsou při hnízdění rušení, může dojít k opuštění a zastydnutí vajec, případně i úhynu mláďat.
Dočasně chráněné lokality se návštěvníkům opět otevřou od konce června, v některých případech od konce července.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva