Nemocnice České Budějovice: Živé artroskopické operace sledovalo 20 ortopedů z celé ČR

26.05.2014 14:57

Celkem pět artroskopických zákroků na kyčelním kloubu předvedli „naživo“ českobudějovičtí specialisté v závěru minulého týdne dvacítce ortopedů z celé České republiky a Slovenska.

Nemocnice České Budějovice: Živé artroskopické operace sledovalo 20 ortopedů z celé ČR
Foto: Martin Kovář
Popisek: Operace

Jednalo se o další kurz pravidelně pořádaný Ortopedickým oddělením Nemocnice České Budějovice, které je ve spolupráci se společností DePuy Mitek oficiálním realizátorem projektu Central European Educational Center for Arthroscopy (CEEC) – Středoevropského vzdělávacího centra pro artroskopii.

V rámci tohoto programu se do Českých Budějovic jezdí pravidelně vzdělávat lékaři z celé střední a východní Evropy. A jejich počet roste. Zvláštností těchto akcí jsou především „živé operace“, kdy jejich účastníci sledují prostřednictvím telemostu v přímém přenosu práci operatéra přímo na sále včetně záběrů kamery artroskopicky zavedené k ošetřované části kloubu a slyší i chirurgův přímý komentář prováděných činností. Vzhledem k oboustrannému propojení lze během operačního výkonu s operatéry diskutovat o jednotlivých krocích výkonu, vznášet dotazy sledovat i komentovat eventuální pooperační problémy, do kterých se operatér dostal. Jednotlivé zákroky jsou nahrávány, lze se k nim tedy následně vracet v diskusi.

„Právě skončený kurz byl zaměřen monotematicky na artroskopii kyčelního kloubu. Výběr zákroků jsme směřovali tak, abychom obsáhli celou škálu možných operačních úkonů na kyčli. Lékařům v auditoriu jsme spolu s kolegou MUDr. Davidem Musilem předvedli pět operací. Jednou z těch raritních, nebo řekněme méně často prováděných, byla artroskopie totální náhrady kyčelního kloubu kvůli určitým indikovaným potížím po implantaci endoprotézy,“ uvedl vedoucí artroskopické skupiny, zástupce primáře Ortopedického oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s., a hlavní garant projektu CEEC MUDr. Pavel Sadovský.

A právě výkon, kdy byla prováděna artroskopie u pacienta s implantovanou kyčelní endoprotézou, doprovázelo v průběhu zákroku několik komplikací. „Auditorium tak mohlo sledovat, jak se operatér vypořádal s nastalou situací, kdy došlo k výraznému krvácení, takže operační pole bylo značně nepřehledné. Teprve když se podařilo krvácející cévu koagulací zastavit, mohl tým v operaci pokračovat,“ připomněl autentičnost a význam „živých“ operací pro vzdělávání ortopedů MUDr. Sadovský.

Vedle každoročních někdy i několika artroskopických kurzů, pořádá českobudějovické ortopedické oddělení jednou za dva roky celoevropské sympozium. To zatím poslední, v pořadí sedmé, se uskutečnilo v Českých Budějovicích loni. Na programu byly novinky v artroskopických zásazích na ramenních kloubech. Operace vedli specialisté z předních českých, rakouských, belgických a švýcarských ortopedických pracovišť. V auditoriu zasedlo bezmála 150 lékařů z Polska, Maďarska, Německa, Slovenska, Slovinska, Ruska, Ukrajiny a Rakouska. Další ročník tohoto vrcholného evropského setkání ortopedů se ve městě pod Černou věží uskuteční znovu na jaře 2015.

„Artroskopická ortopedie je oborem, který se věnuje chirurgii kloubů endoskopickou technikou, kdy vlastní operační výkon je prováděn prostřednictvím optiky a nástrojů, které jsou do kloubu zaváděny z minimálních řezů nebo vpichů. Tato metoda operačního výkonu je maximálně šetrná. Zákrok je provázen minimálním rizikem komplikací, menší pooperační bolestivostí, kratší dobou hospitalizace a rekonvalescence. Z toho pak vyplývá rychlejší návrat pacienta do běžného života. K práci či sportu,“ poznamenal MUDr. Sadovský.

Ze zhruba 2000 operačních zákroků ročně provádí českobudějovická ortopedie přibližně 800 výhradně artroskopicky, tedy šetrně. Převažují artroskopie kolenního a ramenního kloubu. Podobné zákroky na kyčelním kloubu jsou pak méně časté. Vedle toho ale zdejší lékaři řeší touto metodou celou škálu dalších indikací. Artroskopické výkony jsou v současné době prováděny i na dalších kloubech, např. loketních, zápěstních a hleznu. Ambulancí ortopedického oddělení projde ročně cirka 30 tisíc pacientů.

„Nové technologie nám umožňují ošetřovat klouby tímto šetrným způsobem mnohem častěji než dříve. Například veškeré výkony na ramenních kloubech, samozřejmě s výjimkou kloubních náhrad, již provádíme výhradně artroskopicky, včetně složitých rekonstrukčních výkonů jako jsou přesuny nebo sešití či reinzerce prasklých šlachových úponů a podobně. Některé z rekonstrukčních výkonů nepatří na jiných pracovištích do skupiny rutinně prováděných operačních výkonů. Z toho důvodu je naše ortopedické oddělení často vyhledáváno lékaři z jiných pracovišť, kteří mají zájem o kratší či delší stáže na operačním sále, nebo o akce pořádané právě Středoevropským vzdělávacím centrem pro artroskopii,“ zdůraznil primář Ortopedického oddělení Nemocnice České Budějovice, a.s. Doc. MUDr. Jiří Stehlík, CSc.

Na Ortopedickém oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s., jsou léčeni pacienti s onemocněním pohybového aparátu. Hlavní náplní činnosti oddělení jsou operace. Operuje se denně na dvou sálech, v pondělí a pátek pak na třech. Provádějí se operace kloubních náhrad u nemocných s artrózou velkých kloubů, endoskopické – artroskopické operace kolenního, ramenního a hlezenného kloubu, specializované artroskopické výkony (plastiky vazů, transplantace chrupavek, stabilizační výkony), revmatochirurgické operace, operace vrozených vad u dětí a dětí postižených dětskou mozkovou obrnou, operace pro degenerativní onemocnění pohybového aparátu, deformity končetin, úrazové stavy – zejména úrazy kloubů, poúrazové stavy a kloubní nestability, paklouby a záněty. Pacienti po těžkých operacích jsou hospitalizováni na jednotce intenzivní péče, zánětlivé stavy jsou operovány na zvláštním septickém sále a pacienti se závažnými zánětlivými a hnisavými komplikacemi jsou hospitalizováni na infekčním oddělení. Spolupráce s infekčním oddělením je na velmi vysoké úrovni a umožňuje kvalitní ošetřování těchto velmi závažných ortopedických stavů. V ambulantní složce je kromě standardní péče o choroby pohybového aparátu poskytována specializovaná péče pacientům s deformitami páteře, dětská ambulance včetně ultrazvukového vyšetřování dětských kyčlí a dětí postižených dětskou mozkovou obrnou, revmatochirurgická ambulance, artroskopická ambulance pro specializované výkony a ambulance pro sportovce.

Nemocnice České Budějovice, a. s., patří se svou lůžkovou kapacitou 1450 lůžek mezi největší zdravotnická zařízení v České republice. Poskytuje základní, specializovanou i vysoce specializovanou péči prakticky ve všech medicínských oborech zejména pro celý jihočeský region.

V Nemocnici České Budějovice, jejímž jediným akcionářem je Jihočeský kraj, je ročně hospitalizováno okolo 53 tisíc pacientů. Lékaři zde provedou více než 30 tisíc operačních zákroků a téměř 660 tisíc ambulantních vyšetření a léčebných výkonů. Loni se zde narodilo 2135 dětí.

Nemocnice má průměrně 2500 zaměstnanců a je tedy jedním z největších zaměstnavatelů v Jihočeském kraji. Za posledních šest investovala nemocnice do svého rozvoje více než 1,1 miliardy korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KHS Jihočeského kraje: 153 případů černého kašle, za letošek jich bylo v kraji potvrzeno 1 476

13:04 KHS Jihočeského kraje: 153 případů černého kašle, za letošek jich bylo v kraji potvrzeno 1 476

Za sedmnáct týdnů letošního roku zaznamenali jihočeští hygienici celkem 1 476 případů černého kašle …