Neobyčejné osudy obyčejných lidí v nových dokumentech České televize

28.10.2015 13:26

Bývalý agent československé rozvědky, foodblogerka, uprchlíci na makedonské hranici, vitální důchodkyně, revivalové kapely, členové divadla Sklep, generace Ypsilon nebo děti z výchovných ústavů. To jsou jen někteří z hrdinů chystaných dokumentů České televize.

Neobyčejné osudy obyčejných lidí v nových dokumentech České televize
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

„Dokument je dnes jedním z nejprogresivnějších žánrů, dokáže daleko rychleji než jiné tradiční formáty reagovat na aktuální proměny společnosti, umění, ale i technologií. Vnímám jej proto jako stěžejní součást tvorby České televize, která je u nás v tuto chvíli největším producentem i koproducentem dokumentárních filmů. Jen od ledna do září tohoto roku jsme například schválili téměř sto čtyřicet nových námětů a letos mělo či bude mít v kinech premiéru dvacet našich koprodukčních dokumentů,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „Připravované snímky reflektují různá témata, z různých perspektiv i v různých formách, to, co mají společného, je důraz na kvalitu a touha sdělit něco nového.“

Jeden z nových formátů reprezentuje i mezinárodní projekt Generation What?, kterého se kromě České televize účastní i další veřejnoprávní evropské televize. „V tomto projektu, který propojuje rozsáhlý sociologický výzkum s filmovým zpracováním způsobu života mladých lidí náležejících k takzvané generaci Ypsilon, nejde jen o českou společnost, ale o zmapování tohoto fenoménu v celém evropském regionu,“ říká kreativní producentka Alena Müllerová.

Přesah za hranice České republiky mají i další chystané dokumenty, které často reagují nejaktuálnější problémy, které v současnosti hýbou Evropou. Téma rusko-ukrajinského konfliktu zpracovává Příští stanice Naděje, osudy blízkovýchodních uprchlíků zase filmy Blízký soumrak a Uprchlíci před pevností Evropa. Výjimečný je i dokument V paprscích slunce o propagandistických praktikách severokorejského režimu, který vzniká v česko-německo-ruské koprodukci.

„Letošní nabídka dokumentů je ale opravdu pestrá. Podařilo se nám zdokumentovat cestu foodblogerky Kamu po středním Vietnamu, vydáme se po stopách dětí zavlečených z protektorátu do okupovaného Polska, nebo nabídneme pořady o kulturních fenoménech, jakým je i taneční soubor vitálních důchodkyň,“ popisuje chystané dokumenty ředitel vývoje pořadů a programových formátů Jan Maxa a dodává: „Pokračujeme také v mapování českých divadelních scén, tentokrát se podíváme do divadla Sklep. Významný je i český příspěvek do mezinárodního cyklu Nejpodivuhodnější kina světa, pojednávající o historii kina Lucerna a roli rodiny Havlů v českém filmu.“

Koprodukčně se Česká televize podílí i na dalších dokumentech, jež často reflektují kontroverzní nebo doposud tabuizovaná témata. Snímek Rino vypráví příběh bývalého agenta československé rozvědky, dokument Miluj mě otevírá téma sexuální asistence a Virus sleduje osud úspěšné ženy, která se zamiluje do o třináct let mladšího sňatkového podvodníka a nakazí se HIV. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Muzeum v Lužné u Rakovníka zahajuje turistickou sezónu

7:23 České dráhy: Muzeum v Lužné u Rakovníka zahajuje turistickou sezónu

Poslední dubnový víkend se poprvé v letošním roce otevře ČD Muzeum v Lužné u Rakovníka. Pro návštěvn…