Nová výstava v ČSÚ

02.07.2015 8:59

V Českém statistickém úřadě včera začala nová výstava Civilizace na Nilu. Fotografie zachycují archeologické aktivity a objevy Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Nová výstava v ČSÚ
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Vernisáže, která proběhla dnes odpoledne, se zúčastnil jeden z autorů doc. Mgr. Jaromír Krejčí, Ph.D., z Českého egyptologického ústavu: „Výstava je rozdělena do 16 panelů. Snímky dokumentují nejvýznamnější výsledky práce našich archeologických koncesí v Egyptě a Súdánu.“

Výstava byla poprvé uvedena v loňském roce v rámci filozofického happeningu Finis Carduelis. Díky laskavému zapůjčení Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze bude v prostorách Českého statistického úřadu (ČSÚ) k vidění až do září. „Historie české egyptologie se datuje již od roku 1925 a od té doby prošla tímto oborem celá řada evropsky i světově známých vědeckých a akademických pracovníků. Jsem velmi ráda, že i Český statistický úřad může svým zaměstnancům představit fantastické výsledky tohoto oboru,“ uvedla Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.

Výstava je umístěna ve veřejně přístupných prostorách v sídle ČSÚ na pražské Skalce. Návštěvníci mohou zhlédnout např. fotografie pyramidových pohřebišť a šachtových hrobek v Abúsíru, komplexu hrobek kněze Neferinpua a princezny Šeretnebtej či výzkumu pravěkého osídlení pohoří Sabaloka a 6. nilského kataraktu. „Navíc pro účely této výstavy jsme přepracovali jeden z panelů. Pojednává o výsledcích loňské expedice, v rámci které se nám podařilo odkrýt hrobku dosud neznámé královny Chentkaus III. Velmi nás těší, že je výzkum v Abúsíru úspěšný a že stále přináší nové informace o dosud neznámých historických osobnostech,“ doplnil doc. Mgr. Jaromír Krejčí, Ph.D.

Na výstavu v ČSÚ naváže 15. září 2015 expozice v Regionálním muzeu v Kolíně s názvem Objevy pod pyramidami a 12. října 2015 pak výstava Z Asuánu do Chartúmu – české archeologické výzkumy mezi nilskými katarakty, která bude instalována v prostorách Křížové chodby Karolina Univerzity Karlovy v Praze.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Policista roku 2023

11:44 Policie ČR: Policista roku 2023

V průběhu dnešního večera proběhl na Pražském hradě již 24. ročník prestižní ankety POLICISTA ROKU. …