Odkud si (ne)zavoláte? Mobil od ČEZ to zjistil za vás!

28.08.2014 10:06

Když se mluví o mobilní komunikaci, klademe si otázky typu jaké je pokrytí signálem nebo jak je silný. Ale znáte odpověď na to, v jaké výšce se ještě dovoláme nebo jak rychle můžeme jet, abychom si mohli zavolat? Mobil od ČEZ našel odpovědi i na tyto nevšední otázky.

Odkud si (ne)zavoláte? Mobil od ČEZ to zjistil za vás!
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Telefonování v autě nebo ve vlaku většina z nás bere jako samozřejmost, ale dovoláte se v jakékoliv rychlosti? Mobilní signál v našich telefonech můžeme přijímat díky síti vysílacích stanic rozmístěných v krajině a ve městech. Ty si náš signál navzájem předávají a my můžeme telefonovat, i když se zrovna pohybujeme. Nicméně i zde je omezení dané technologickými možnostmi vysílačů, a to spočívá v nepřekročení maximální rychlosti 250 km/h. Je jasné, že asi málokdo z nás by se pravidelně dostával do situace, kdy by mu vypadával mobilní signál kvůli tomu, že se pohybuje příliš rychle. Ale jsou oblasti, kde se odborníci a inženýři snaží i toto technologické omezení vyřešit. Jsou jím například francouzské rychlovlaky TGV, které dosahují rychlostí 270 až 300 km/h.

Trochu nejasnější je odpověď na otázku, do jaké výšky si lze ještě zavolat např. z horkovzdušného balónu. Výška, do které může teoreticky sahat mobilní signál, je totiž závislá na více okolnostech. Například kde je umístěná vysílací stanice, zda na kopci nebo v údolí, nebo o jaký typ se jedná. Mobilní operátoři totiž logicky předpokládají, že se většina mobilní komunikace bude odehrávat pod nebo maximálně na úrovni vysílacího zařízení. Proto je i podle toho směřují.

Mobilní signál se z nich tedy záměrně nešíří směrem vzhůru a lze ho zachytit jen desítky metrů nad úrovní vysílače. Mobilní telefony mohou zachytávat signál i mnohem výše, ale už se s vysílacím zařízením nespojí natolik silně, abyste mohli uskutečnit hovor nebo poslat zprávu. Často proto tyto vysílače najdete na kopcích nebo na výškových stavbách ve městech. Každá stanice má dosah svého signálu kolem 35 km, proto tedy existuje teoretická možnost, že kdyby byly obráceny směrem vzhůru, mobilní signál by samozřejmě dosáhl mnohem výše.

Poslední zajímavá otázka se týká vody. Dovolali bychom se například z ponorky? Odpověď zní, že bohužel ne. Fyzikální vlastnosti mobilního signálu a vody jsou totiž takové, že se ve vodě rychle ztrácí a slábne. V čisté sladkovodní vodě to jsou desítky centimetrů a maximálně jeden metr. U slané mořské vody to je ještě horší, signál mizí již po několika centimetrech a nedostane se hlouběji než 30 cm pod hladinu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČEZ

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…