Olomoucký kraj: Helfštýn obsadili restaurátoři a kameníci

05.08.2018 18:48

Skupina kameníků v těchto dnech obkládá opěrnou zeď objektu paláce na posledním nádvoří hradu Helfštýn. Restaurátoři tady čistí kamenné prvky. Uvnitř, v prostorách Rytířského sálu, pracují řemeslníci na spárování pilířů. Rekonstrukce paláce, která přijde na více než 71 miliónů korun, je v plném proudu.

Olomoucký kraj: Helfštýn obsadili restaurátoři a kameníci
Foto: Olomoucký kraj
Popisek: Olomoucký kraj, logo.

„Objekt paláce byl zhruba 250 let bez střechy. Tomu odpovídá jeho stav. Je zázrak, že stavba vůbec ještě stojí. Díky finanční podpoře Olomouckého kraje teď prochází velkou ozdravnou kúrou, jejímž výsledkem bude prostor, kam se návštěvníci dostanou, aniž by je ohrožovalo třeba padající zdivo,“ řekl kastelán hradu Helfštýn Jan Lauro.

Helfštýn spravuje Muzeum Komenského v Přerově, jehož zřizovatelem je Olomoucký kraj. Ten na rekonstrukci objektu paláce získal více než šestapadesátimiliónovou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu.

Nejviditelnější na celém projektu bude zastřešení některých částí objektu a instalace lávek, díky nimž si návštěvníci budou moci palác lépe prohlédnout.

„Helfštýn je jednou z nejnavštěvovanějších památek na území Olomouckého kraje. Investice do záchrany hradního paláce je sice nákladná, jsem ale přesvědčen, že je zcela na místě. V první řadě pomůžeme významné historické stavbě a nelze pominout ani fakt, že tím do regionu přilákáme další turisty,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast kultury František Jura.

Po rekonstrukci vznikne v paláci prostor pro lapidárium a expozici kovových plastik. Bude tu vystavena také část nálezů, které archeologové před nedávnem objevili při průzkumných pracích.

V souvislosti s rekonstrukcí stále platí omezení vstupu do hradu. Návštěvníci mohou na Helfštýn pouze od čtvrtku do neděle.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…