Ombudsmanka: Úřady spolu musí komunikovat. Nemohou občany zatěžovat zbytečnou administrativou

23.10.2017 15:04

Asi všichni chceme, aby zde úřady byly pro občany a nikoli občané pro úřady. Občas je tomu nutné pomoci.

Ombudsmanka: Úřady spolu musí komunikovat. Nemohou občany zatěžovat zbytečnou administrativou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Anna Šabatová

Obrátila se na nás stěžovatelka, která zastupovala svou klientku v řízení o příspěvku na péči. Měla pro to její plnou moc. Plná moc byla založena ve spisu příslušného Úřadu práce. Při následném jednání s Okresní správou sociálního zabezpečení (OSSZ) však bylo po stěžovatelce požadováno doložení další plné moci. Jenomže úřady jsou povinny spolu komunikovat a občany nezatěžovat zbytečnou administrativou. Podařilo se nám zajistit, aby tomu tak v budoucnu skutečně bylo.

Během šetření jsme narazili na absurdní situaci. Podle ředitele úřadu práce byla s OSSZ navázána spolupráce ohledně akceptování všech přípustných typů zastupování. OSSZ potvrdila, že akceptuje rovněž kopie o plné moci, pokud jsou ve spise přítomny. Formálně je tedy vše v pořádku a spolupráce funguje.

Jenomže podle OSSZ úřad práce do spisů nedodává ani kopie o plné moci. OSSZ je tak nemůže uznat, protože o nich neví. Na to dodává úřad práce, že ze strany OSSZ neeviduje žádnou stížnost. Spolupráce tedy nefunguje, ale nikdo si nikomu nestěžuje. OSSZ řeší situaci tak, že místo aby urgovala úřad práce, obrací se na klienty, aby dodali další plnou moc.

Správní orgán však má postupovat tak, aby dotčené osoby co nejméně zatěžoval. V zájmu dobré správy spolu proto mají komunikovat. Nedostatek komunikace byl hlavním problémem tohoto případu.

„Díky podnětu stěžovatelky a našemu šetření uspořádaly oba úřady jednání, na kterém si upřesnili rozsah vzájemně předávaných informací. Do budoucna by se již podobná situace neměla opakovat a dotčeným lidem snad ubude zbytečné papírování,“ dodává ombudsmanka Anna Šabatová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika, spojená s podepisováním plných mocí

16:08 Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika, spojená s podepisováním plných mocí

Stále více spotřebitelů mění dodavatele energií. Řada z nich se přitom o proces přechodu mezi obchod…