Pardubický kraj: Areál v Brněnci bude pilotním projektem dotací na ekohavárie

06.03.2015 12:20

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) spolu se Státním fondem životního prostředí ČR (SFŽP) a Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP) připravily nový dotační program pro kraje a obce určený na sanace havarijních stavů objektů a skladů či takzvaných černých skládek. Pilotním projektem takové sanace bude areál VITKA v Brněnci. Domluvili se na tom ministr životního prostředí Richard Brabec a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Pardubický kraj: Areál v Brněnci bude pilotním projektem dotací na ekohavárie
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje

„Jsem rád, že se na základě konkrétního případu rozpohybovala pomyslná kola a celý vůz se nám daří táhnout úspěšně kupředu. S panem ministrem jsme se domluvili, že kraj odstraní environmentální riziko z areálu neprodleně a na své náklady. Ty mu pak budou proplaceny právě z nově vznikajícího programu,“ uvedl Martin Netolický. „Odhadované náklady na akutní zajištění a odstranění chemikálií z objektu jsou odhadovány na zhruba čtvrt milionu korun,“ dodal Martin Netolický.

 Na společný dotační program pro kraje a obce, ze kterého bude možné hradit náklady na odstranění odpadů v těchto urgentních případech environmentálního ohrožení, půjde ze Státního fondu životního prostředí 100 milionů korun. Program odstartuje koncem března a výzvy budou dvoukolové. V prvním kole budou sbírány podněty ze strany krajů a obcí, které budou následně posouzeny. V rámci druhého kola předloží obce nebo kraje plné žádosti o podporu už na konkrétní projektové náměty. SFŽP zaplatí 80 procent z celkové částky, 20 procent bude hradit kraj. Jednou z podmínek pro udělení dotace bude závazek obcí, že budou prostředky státu vymáhat zpět po majiteli, jakmile to bude právně možné.

„Dvoukolová výzva byla zvolena zcela záměrně, v prvním kole získáme data pro monitoring postižených lokalit, a ve druhém kole již budou zpracovány plné žádosti na konkrétní opatření na základě naší výzvy a přímé komunikace s předkladatelem žádosti,“ řekl ke způsobu výzvy Petr Valdman, ředitel SFŽP.
V Pardubickém kraji by tento pilotní projekt nemusel zůstat osamocen. „Mezi předběžně vytipované projekty patří také sanace skládky v Boru u Skutče,“ uvedl radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pardubickykraj.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

22:08 AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR …