Parkinsonova choroba postihuje častěji muže. Náklady na léčbu vzrostly za pět let o polovinu

10.04.2018 11:47

Parkinsonova choroba patří k nejzávažnějším nevyléčitelným poruchám nervové soustavy. V České republice v současnosti postihuje více než 20 tisíc lidí. Den Parkinsonovy nemoci si svět připomíná každoročně dne 11. dubna.

Parkinsonova choroba postihuje častěji muže. Náklady na léčbu vzrostly za pět let o polovinu
Foto: ČPZP
Popisek: ČPZP

Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, které přímo souvisí s úbytkem nervových buněk v části mozku nazvané Substantia nigra (černá substance). Tyto buňky za normálního stavu produkují dopamin, což je neurotransmiter (přenašeč), který zajišťuje přenos signálů mezi nervovými buňkami (neurony). Nedostatek dopaminu způsobuje, že pacient postupně není schopen ovládat nebo kontrolovat svůj pohyb. Hlavními příznaky jsou třes (tremor), svalová ztuhlost (rigidita), zpomalenost a omezení rozsahu pohybů (bradykineze), poruchy stoje a chůze, maskovitý obličej, psychické problémy typu deprese.

Terapie je zaměřena na příznaky onemocnění a zahrnuje farmakologickou léčbu, rehabilitaci, psychoterapii a úpravu životosprávy. Základem farmakologické léčby jsou léky nahrazující chybějící dopamin, nebo měnící metabolizmus dopaminu. Využívají se i pomocné léky ovlivňující vedlejší příznaky a komplikace a neurochirurgická léčba (např. hluboká mozková stimulace).

Toto onemocnění se nejčastěji objevuje u lidí ve věku 65 let, ale postihuje i pacienty v mladším věku, přičemž až desetina má méně než 50 let. O něco vyšší riziko, že se onemocnění rozvine, je u mužů.

Pacientů, kteří trpí touto nemocí, postupně přibývá. „V loňském roce se s Parkinsonovou chorobou léčilo 4 845 našich pojištěnců, zatímco o pět let dříve to bylo 4 157 pojištěnců. Náklady této léčby byly v roce 2017 vyčísleny na téměř 75 milionů korun, což je proti roku 2013 téměř poloviční nárůst,“ upřesňuje tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Parkinsonovu chorobu nelze v současnosti vyléčit, je však možno dlouhodobě potlačovat její příznaky. Pojmenována je po britském lékaři Jamesi Parkinsonovi, který ji v roce 1817 jako první na světě popsal. Onemocnění nazval „obrna třaslavá “ a vystihl tak základní příznaky nemoci – svalovou ztuhlost a třes. Parkinsonovou chorobou trpěli například papež Jan Pavel II., malíř Salvador Dalí nebo boxer Muhammad Ali.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje více než 1,2 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má aktuálně 111 poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní programy plné výhod, slev a bonusů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…