Policie ČR: Čeští policisté pomáhají v boji proti nelegální migraci ve Středomoří

08.08.2019 21:34

Agentura Evropské pohraniční a pobřežní stráže (dále jen „agentura Frontex“) organizuje a koordinuje činnosti spojené s nelegální migrací ve Středomoří, a to pod společnou operací Themis. Jedná se zejména o oblast mezi Itálií a severní Afrikou (např. Lýbie, Tunisko, Alžírsko).

Policie ČR: Čeští policisté pomáhají v boji proti nelegální migraci ve Středomoří
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

V Itálii jsou zřízeny Evropskou komisí  záchytná centra tzv. Hotspoty, v rámci kterých probíhají komplexní úkony spojené s registrací migrantů. Jde zejména o tyto činnosti: ztotožnění (zjištění státní příslušnosti migranta za přítomnosti tlumočníka nebo kulturního mediátora) a vytěžení migranta (získání důležitých informací týkající se nelegální migrace z místa původu migranta). A následně je u každého migranta pořízena fotografie a sejmutí daktyloskopických otisků za účelem jedinečné identifikace.

Hotspoty jsou zřízeny v sedmi místech (města, přístavy), které jsou strategicky rozmístěny podle četnosti a výskytů zadržených migrantů na otevřeném moři (Lampedusa, Trapani, Mesina, Taranto, Cagliary, Crotone, Pozzallo). Policie České republiky poskytuje agentuře Frontex během celého roku své specialisty, kteří působí v Hotspotech. Od roku 2015, kdy došlo k masivnímu nárůstu migrace ze severu Afriky, česká policie poskytla agentuře okolo 115 policistů. V roce 2020 policie plánuje vyslat do společné operace Themis okolo 35 policistů, kteří budou nasezeni do Hospotů po dobu dvou měsíců.

V uplynulých letech bylo registrováno více než 60 národností, z toho jsou nejčastější: NGA, GIN, CIV, BGD, MLI, ERI, TUN, SDN, MAR a SEN. Ve srovnání uplynulých let 2017 a 2018 došlo k výraznému snížení migrace ze severu Afriky. Tato situace je důsledkem stálého nasazení členů evropské pohraniční a pobřežní stráže agentury Frontex do společné operace Themis a preventivních opatření ze strany libyjské pobřežní stráže a armády, která se aktivně zapojuje do monitorování a kontrol plavidel ve výsostných vodách. Dalším faktorem snížení migrace je skutečnost, že lodě nevládních organizací opustily pozice v blízkosti teritoriálních vod Libye.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KHS Jihočeského kraje: 153 případů černého kašle, za letošek jich bylo v kraji potvrzeno 1 476

13:04 KHS Jihočeského kraje: 153 případů černého kašle, za letošek jich bylo v kraji potvrzeno 1 476

Za sedmnáct týdnů letošního roku zaznamenali jihočeští hygienici celkem 1 476 případů černého kašle …