Policisté varují před podvodným jednáním na internetu

11.02.2018 11:23

Kriminalisté z Územního odboru Praha – západ upozorňují na několik případů podvodného jednání prostřednictvím internetové inzerce. Neznámý pachatel zde vystupuje jako řecký zubař, který pod smyšlenou legendou, že se vrací zpět do své země, nabízí k prodeji motorové vozidlo za velice příznivou cenu.

Policisté varují před podvodným jednáním na internetu
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Jeho argumentem k výhodnému prodeji vozidla je administrativní komplikace spojená s převozem a převodem registrace do Řecka. V okamžiku, kdy lidé zareagují na tento inzerát a pošlou domluvenou zálohu, nebo dokonce celou kupní částku na účet prodávajícího, přestává s kupujícími komunikovat a na jejich emailové zprávy již nereaguje. Poškození tak přicházejí o své peníze a automobil ani v jednom případě neobdrželi.

Nevěrohodnost tohoto inzerátu i jiných podobného charakteru, kterých je v kyberprostoru skutečně nemalé množství, lze snadno odhalit již na první pohled. Prodávající většinou nabízí věc značně pod cenou, než za kterou ji lze běžně pořídit. Komunikace ze strany prodávajícího zpravidla probíhá ve formě pouze písemné a to za použití google překladače, což lze bezpečně poznat – překlad není kvalitní. Ve všech případech putují platby na zahraniční účty, mnohdy anonymního charakteru.

Objasňování této trestné činnosti je poměrně složité a to s ohledem na skutečnost, že odeslané peníze mizí na nedohledatelných účtech v zahraničí. Pokud se policistům podaří účet identifikovat, odeslané částky se na nich většinou nenacházejí, neboť pachatelé tyto částky odesílají prostřednictvím internetových bankovních transakcí na další anonymní účty.

Případů těchto internetových podvodů, kdy pachatel vystupuje pod výše uvedenou legendou, je v rámci České republiky již několik a policisté se jimi intenzivně zabývají.

Upozorňujeme veřejnost, aby v případě nákupu zboží přes internet byli vždy obezřetní a předem si prověřili věrohodnost prodávajícího. Včasnou prevencí mohou předejít následným nepříjemnostem spojeným s touto trestnou činností.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

20:48 Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

Na vysokých školách v Česku se v roce 2023 vzdělávalo 308,6 tisíc studentů, z nichž téměř pětinu tvo…