Povodí Labe: Zahájení revitalizace slepého ramene Orlice v Malšově Lhotě

27.10.2018 13:29

Povodí Labe v rámci Operačního programu Životní prostředí 2014 – 2020 zahájilo realizaci akce „Orlice, slepé rameno Malšova Lhota, revitalizace“. Tato akce má za cíl zlepšení podmínek pro růst silně ohroženého rdestu alpského a kriticky ohroženého rdestu dlouholistého. K předání staveniště došlo 4. 10. 2018 a práce bude provádět hradecká firma POPR spol. s.r.o.

Povodí Labe: Zahájení revitalizace slepého ramene Orlice v Malšově Lhotě
Foto: Povodí Labe
Popisek: Povodí Labe

V rámci přípravných prací došlo k transferu rdestu alpského (Potamogeton alpinus) a rdestu dlouholistého (Potamogeton praelongus) na náhradní lokality. Transfer byl proveden koordinátorkou záchranného programu pro rdest RNDr. Romanou Prausovou, Ph.D. Převážná část místní populace rdestu dlouholistého zůstala zachována ve vymezené bezzásahové zóně.

Po dokončení revitalizace dojde k návratu rdestů na původní lokalitu. Z důvodu nedostatečného oslunění vodní hladiny pro vývoj vegetace rdestů a snížení množství opadu listí došlo k nutnému zásahu do břehových porostů – kácení stromů a keřů. Opadem organického materiálu z dřevin dochází ke zvýšení trofie (úživnosti) prostředí, které není žádoucí pro rozvoj vzácných vodních rostlin.

Při kácení byly přednostně odstraňovány geograficky nepůvodní druhy (trnovník akát, topol kanadský, olše lepkavá), dřeviny ve špatném zdravotním stavu (topoly, vrby a olše) a provozně nebezpečné dřeviny. Vytipované staré a doupné stromy byly na stanovišti ponechány a z důvodu zajištění bezpečnosti z nich byla vytvořena torza. Jejich funkce biotopu pro různé organismy tak zůstala zachována. Dřeviny určené ke kácení byly vybrány koordinátorkou záchranného programu pro rdest a ke kácení bylo vydáno povolení Magistrátem města Hradce Králové.

V současnosti probíhají práce na přípravě odvodňovací laguny, ve které bude vytěžený materiál odvodněn a následně odvezen na skládku.

Do konce října bude na místo stavby dopraven sací bagr, kterým bude odstraňován sediment z koryta slepého ramena. Tato činnost by měla být zahájena v průběhu listopadu 2018. Veškeré stavební práce, včetně uvedení okolních pozemků do původního stavu budou ukončeny do 15. 11. 2019.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…