Povodí Moravy: Riziko nedostatku vody trvá i přes dešťové srážky

19.10.2019 12:03

V Novém Městě na Moravě ve dnech 9. a 10. října 2019 proběhlo v rámci Národního dialogu o vodě 2019 a pod odbornou gescí České vědeckotechnické vodohospodářské společnosti a Svazu vodního hospodářství České republiky hodnocení vodohospodářské bilance, dostupnosti vodních zdrojů a spolehlivosti dodávky pitné vody pro obyvatelstvo v období sucha i dopadů klimatické změny na naše území.

Povodí Moravy: Riziko nedostatku vody trvá i přes dešťové srážky
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy

Význam Národního dialogu byl podtržen připomenutím 100letého výročí vodohospodářského výzkumu Výzkumným ústavem vodohospodářským v Praze a záštitou udělenou ministrem životního prostředí Richardem Brabcem.

Kritická situace v oblasti dostupnosti vodních zdrojů, která se již několik let projevuje ve středních Čechách a na jižní Moravě, hrozí i v ostatních regionech České republiky. Riziko nedostatku vody pro uživatele trvá i přes dešťové srážky v posledních týdnech, neboť nejsou schopny doplnit narůstající deficit zásob podzemních vod. Kritický stav umocňují zvýšené průměrné a maximální roční teploty, výpar, větrná eroze a evapotranspirace rostlinami.

Přestože vodárenské společnosti upřednostňují využití podzemních vod pro zásobování obyvatelstva pitnou vodou, nelze očekávat jejich další zvýšené využití a to díky riziku ubývání těchto zdrojů. Doplnění zdrojů podzemních vod v některých zvodních je v krátkodobém horizontu nereálné. Vyčerpané studny a snížené vydatnosti zásob podzemních vod lze nahradit pouze vodu povrchovou akumulovanou ve vodárenských nádržích. Povrchová voda se tak stává stále více strategickým zdrojem pro přírodu i člověka.

Stávající omezená dostupnost povrchové vody je výzvou pro nutnou změnu hospodaření na zemědělské půdě, pro snížení povrchové eroze, zvýšení infiltrační schopnosti území a pro posílení akumulace povrchových vod v nových zdrojích.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

20:48 Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

Na vysokých školách v Česku se v roce 2023 vzdělávalo 308,6 tisíc studentů, z nichž téměř pětinu tvo…