RI OKNA z Bzence chrání observatoř na vrcholku Lomnického štítu

19.09.2013 11:05

Observatoř na vrcholku Lomnického štítu ve Vysokých Tatrách chrání okna vyrobená na jižní Moravě. Dodala je společnost RI OKNA z Bzence na Hodonínsku. Volba padla na hliníkové profily, které díky svým vlastnostem dokážou odolat extrémním povětrnostním podmínkám – silným mrazům, častému dešti a vichřicím. Observatoř na Lomnickém štítu je nejvýše položeným vědeckým pracovištěm na Slovensku.

RI OKNA z Bzence chrání observatoř na vrcholku Lomnického štítu
Foto: red
Popisek: RI OKNA

„Povětrnostní podmínky na Lomnickém štítu jsou drsné. Pokud mají být uvnitř observatoře komfortní podmínky k práci, musí tomu odpovídat konstrukce oken,“ řekl Martin Ištvánek, obchodní ředitel společnosti RI Okna. Průměrná roční teplota -3,7 °C činí z Lomnického štítu nejchladnější místo na Slovensku. „Extrémní podmínky tam panují zejména v zimě, kdy se k mrazu a vysokému úhrnu srážek přidává také silný západní a severní vítr,“ doplnil Ištvánek. Nejnižší zimní teploty klesají na druhém nejvyšším tatranském štítu hluboko pod -20 °C, rekordní sněhová pokrývka přesáhla čtyři metry.

Společnost RI OKNA konkrétně na observatoř dodala 21 oken, jejich montáž pak provedla společnost RIPLAST. Největší z nich mají rozměry 1090 krát 1240 milimetrů. Zvolený okenní systém Ponzio PE68 tvoří tříkomorový hliníkový profil s přerušeným tepelným mostem a konstrukční hloubkou rámu 68 milimetrů. „Hliník je ušlechtilý materiál, k jeho základním vlastnostem patří pevnost, tuhost, nízká hmotnost a požární odolnost. V případě zakázky pro observatoř na Lomnickém štítu byla důležitá také jeho odolnost proti vodě. Oproti jiným kovům hliník nerezaví,“ sdělil Martin Ištvánek, obchodní ředitel společnosti RI Okna, která je největším výrobcem plastových oken a dveří v Česku a v roce 2006 své působení rozšířila také na výrobu a montáž hliníkových prvků z profilů. „K vyrovnání tlaku ve vysoké nadmořské výšce slouží speciální ventilky na oknech,“ dodal Ištvánek.

Skleněné výplně do oken musely být zvolené rovněž s důrazem na vysokou odolnost na možné povětrnostní vlivy na Lomnickém štítu. Dodala je společnost AGC Flat Glass Czech. „Po analýze veškerých dat z povětrnostních modelů bylo nakonec zvoleno izolační zasklení Thermobel TopN+ ve složení tepelně tvrzeného skla Planibel Clear o tloušťce 8mm a vrstveného bezpečnostního skla s povlakem Stratobel TopN+ 55.2,“ uvedl Vladislav Plocek, Sales & Marketing manager společnosti Architectural glass Central Europe. Toto složení poskytne všem pracovníkům i návštěvníkům observatoře dostatek přirozeného světla a pohodlí pracovního prostředí. Celkový systém zasklení vyniká skvělými tepelně-izolačními a bezpečnostními vlastnostmi,“ uzavřel Plocek.

Observatoř na Lomnickém štítu vznikla v letech 1957 až 1962. Stojí v nadmořské výšce 2632 metrů nad mořem. Slouží k meteorologickým měřením a pozorováním. Vědci se tam zaměřují také na sledování Slunce a jeho koróny. Observatoř je kromě koronografů a dalších vědeckých přístrojů vybavena také například neutronovým monitorem Oddělení kosmické fyziky Ústavu experimentální fyziky Slovenské akademie věd v Košicích.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…