Ředitelka Krajského pozemkového úřadu pro Jihočeský kraj přednášela na konferenci v Kolumbii

28.10.2015 11:39

Velvyslanectví ČR v Kolumbii realizovalo ve dnech 12. až 16. října 2015 v Bogotě projekt transformační spolupráce nazvaný „Sdílení českých zkušeností z procesu pozemkových restitucí s Kolumbií“.

Ředitelka Krajského pozemkového úřadu pro Jihočeský kraj přednášela na konferenci v Kolumbii
Foto: Státní pozemkový úřad
Popisek: Státní pozemkový úřad

V jeho rámci byla do Kolumbie zorganizovaná cesta ředitelky Krajského pozemkového úřadu pro Jihočeský kraj, Evy Schmidtmajerové, která účastníky seznámila s průběhem restitučního procesu v ČR.

Na prvním půldenním setkání, které proběhlo 13. 10. 2015 v sídle Generální prokuratury, ředitelka Schmidtmajerová přiblížila prokurátorům restituční procesy, kteří se zajímali zejména o oblasti rozhodování, odvolání a dalších opravných prostředků.

„Zúčastnění prokurátoři projevili zájem o seznámení se s průběhem restitučních procesů v ČR tak, aby v rámci argumentace vůči soudním orgánům mohli nabízet alternativní řešení soudních sporů,“ říká Eva Schmidtmajerová, ředitelka KPÚ pro Jihočeský kraj.

Dne 14. 10. 2015 proběhl půldenní seminář pro pracovníky Katastrálního, Právního a Sociálního odboru Úřadu pro pozemkové restituce zřízeného kolumbijským ministerstvem zemědělství, kteří v následné diskusi projevili zájem o celou řadu českých zkušeností s restitucemi půdy: o sociální aspekty restitucí, o českou legislativu, o mapování pozemků v ČR, o právní možnosti dohody mezi povinnou a oprávněnou osobou a o způsoby kompenzací pro žadatele.

„Pracovníky úřadu velmi zajímal postup vydávání náhradních pozemků, protože i oni preferují naturální náhradu. Velkým problémem v Kolumbii je souběh nároků žadatelů o restituci, což bylo významným předmětem diskuse,“ doplňuje ředitelka KPÚ pro Jihočeský kraj.

V návaznosti na předchozí seminář proběhla dne 15. 10. 2015 ve spolupráci s Úřadem pro pozemkové restituce půldenní konference na téma „Výzvy procesu restitucí pozemků v Kolumbii v období po skončení ozbrojeného konfliktu“, které se osobně zúčastnil velvyslanec ČR v Kolumbii Miloš Sklenka a generální ředitel Úřadu pro pozemkové restituce Ricardo Sabogal.

„V diskusi na uvedené téma se více méně porovnával restituční proces obou států včetně dialogu s tzv. „oběťmi“, tedy osobami postižených vnitřním ozbrojeným konfliktem, kterým kolumbijský stát již pozemky navrátil,“ dodává na závěr Eva Schmidtmajerová, ředitelka KPÚ pro Jihočeský kraj.

V podvečer dne 15. 10. 2015 uspořádal velvyslanec ČR v Kolumbii Miloš Sklenka na rezidenci společenský podnik u příležitosti návštěvy české odbornice na pozemkové restituce v Kolumbii. Akce se zúčastnili zástupci partnerských institucí, Národní policie a krajanské komunity.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta

22:08 Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta

Frymburský břeh lipenské přehrady bude zdobit busta nebo jiná hmotná, umělecky cenná připomínka na p…