Resort zemědělství ušetřil za dobu působení ministra Jurečky 1,34 miliardy

12.12.2015 12:00

Ministerstvo zemědělství a jemu podřízené organizace ušetřily v posledních dvou letech 1,34 miliardy korun. Snížily se hlavně platby za IT a právní služby, dále provozní a marketingové výdaje.

Resort zemědělství ušetřil za dobu působení ministra Jurečky 1,34 miliardy
Foto: kdu.cz
Popisek: Marian Jurečka

„Ministerstvo se snaží ušetřit ve všech organizacích spadajících do jeho gesce. K tomu pomohly i centralizované nákupy energií nebo elektronické aukce. Například v elektronické aukci na pojištění aut se nám podařilo snížit cenu o 38 procent. Celkově jsme ušetřili více než miliardu korun z peněz daňových poplatníků, a to považuji za úspěch,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Lesy ČR ušetřily v posledních dvou letech oproti roku 2013 částku 320 milionů korun. Nejvíce, téměř 150 milionů, za právní služby. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) uspořil za stejné období dokonce přes půl miliardy korun. O 295 milionů mu klesly marketingové výdaje, o 266 milionů méně zaplatil SZIF za správní výdaje.

O stovky milionů korun snížilo své náklady i samotné Ministerstvo zemědělství. Celkem MZe ušetřilo 457 milionů korun, a to především v oblasti IT a veřejných soutěží.

Nad rámec těchto úspor klesly výdaje také u outsourcovaných služeb. Zrušeny byly nevýhodné smlouvy v objemu 334 milionů korun. Jde například o smlouvy za desítky milionů korun na poradenství a právní služby.

Po plném dokončení centrálního zadávání služeb v rámci MZe a resortních organizací se ušetří dalších 115 milionů korun ročně. Za energie zaplatí resort zemědělství v letech
2014 – 2017 o 138 milionů méně.

V posledních dvou letech došlo i ke zrušení zakázek v rámci resortních organizací za 779 milionů korun.

Uspořilo se také díky lepšímu nastavení zadávacích řízení. Například elektronickou aukcí na realizaci vodního díla Šance se snížila jeho cena o 312 milionů korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Žádost o důchod s detektivní zápletkou - šetření až do složek StB

16:46 Ombudsman: Žádost o důchod s detektivní zápletkou - šetření až do složek StB

Šetření v případě českého seniora žijícího v USA se změnilo v pátrání po důkazech, které by České sp…