SMOČR: Koncepci sociálního bydlení je třeba přepracovat

10.04.2015 13:23

Svaz měst a obcí ČR odmítá současné znění Koncepce sociálního bydlení. Ministerstvo práce a sociálních věcí v ní samosprávám navrhuje řadu povinností, neřeší však potřebnou úpravu legislativy či otázku dotací a financování jako takového. Města a obce nyní rozhodně nemají podmínky pro to, aby zřizovaly obecní fond rozvoje bydlení nebo vyčleňovaly 5 % bytového fondu na sociální bydlení, jak materiál uvádí. Samosprávy proto požadují koncepci přepracovat a posunout v ní uvedené termíny. Vedení Svazu chce o tom jednat s představiteli MPSV.

SMOČR: Koncepci sociálního bydlení je třeba přepracovat
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek v Olomouci

„Oceňujeme, že se konečně řeší dlouholetá otázka sociálního bydlení a že jsou do přípravy koncepce města a obce zapojeny,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek a dodává: „Bohužel ne na všechny praktické podněty samospráv gestor sociálního bydlení – Ministerstvo práce a sociálních věcí – slyší a fakt, že resort nevyšel vstříc zásadním připomínkám Svazu v pracovních skupinách MPSV, by mohl vést k podpoře „obchodu s chudobou“. Meziresortní vypořádání připomínek přitom končí právě dnes.“

Podle Koncepce sociálního bydlení by města a obce v kontextu se zamýšleným povinným vyčleněním 5 % bytového fondu na sociální bydlení mohla uzavírat smlouvy se soukromým pronajímatelem. Automaticky by však přebírala odpovědnost za vše, co s takto zajištěným sociálním bydlením souvisí. Odpovídala by tedy například za placení nájemného, sociální práci, dodržování dobrých mravů apod. Přenesením odpovědnosti na samosprávu by se vytvořily dokonce lepší podmínky pro „obchod s chudobou“ než jsou dnes kritizované ubytovny. Mohlo by to vést až k tomu, že podnikatelé budou hromadně kupovat bytové jednotky a s téměř nulovou odpovědností je provozovat jako společenství vlastníků.   

V materiálu o sociálním bydlení se rovněž problematickým způsobem používá pojem „právo občana“. Lidé v obtížné sociální situaci by ho mohli chápat jako okamžitou povinnost města či obce přidělit jim byt. To jednak neodpovídá stávajícím kapacitám bytového fondu měst a obcí a navíc: Koncepce se nijak nezabývá otázkou nezaviněné (například senioři, mladé rodiny apod.) a zaviněné (nepřizpůsobiví občané, lidé závislí na drogách aj.) bytové nouze. Neřeší se tak sociální napětí, které je už dnes v některých oblastech České republiky velmi vysoké, ani otázka bezpečnosti v případě větších skupin potenciálně problematických obyvatel pohromadě. 

Zcela stranou také zůstává dorovnání nákladů mezi tržním a sociálním nájemným. Koncepce počítá pouze s možnými náklady na investice.

Z výše uvedených důvodů Svaz měst a obcí ČR považuje stávající znění koncepce za neakceptovatelné. Spolu s Občanským sdružením majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR proto nedávno podepsal prohlášení, v kterém oba subjekty žádají o přepracování materiálu a posunutí termínů pro předložení zákona o sociálním bydlení. Uložením povinností městům a obcím v oblasti bytové politiky materiál zasahuje do samostatné působnosti, které samosprávám zaručuje Ústava.

Pro úplnost je třeba dodat, že sociální oblast jako taková potřebuje komplexní a provázané řešení. Aby se lidé dostali z obtížné životní situace a nedocházelo k jakémusi začarovanému kruhu, stát by měl - ve spolupráci s územní samosprávou – efektivně využívat nástroje pro zvýšení zaměstnanosti. Jsou totiž lepší státem dotované veřejně prospěšné práce či veřejná služba, díky kterým lidé neztratí pracovní návyky a zvýši si tak šanci k samostatnému uplatnění na trhu práce bez pomoci státu a samosprávy, než sociální dávky a sociální bydlení, které často vedou jen k zakonzervování stavu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BESIP: Skrytá měření odhalila další rizikové místo v Libereckém kraji

7:14 BESIP: Skrytá měření odhalila další rizikové místo v Libereckém kraji

V Hajništi překračuje maximální povolenou rychlost v obci skoro 90 procent motoristů. Výjimkou nebyl…