SÚKL: Reakce na nepřesnosti, které zazněly v pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa

15.04.2018 17:35

Státní ústav pro kontrolu léčiv reaguje na nepravdivé informace, které zazněly v pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa

SÚKL: Reakce na nepřesnosti, které zazněly v pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa
Foto: SÚKL
Popisek: SÚKL

V pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa (ZDE), odvysílané Televizí Barrandov 11. dubna 2018, zazněly dvě zásadní nepravdy o projektu elektronické preskripce, na které je Státní ústav pro kontrolu léčiv nucen reagovat.

První se týkala informace, že SÚKL vypsal výběrové řízení na provozování call centra na podporu eReceptu v objemu jeden milion korun měsíčně. Skutečnost je taková, že bývalé vedení Ústavu zahájilo výběrové řízení na provoz externího call centra v objemu 40 milionů korun na dobu čtyř let, 14 dní před spuštěním eReceptu. Vzhledem k tomu, že zakázka byla vypsána těsně před spuštěním eReceptu, tedy ve chvíli, kdy měl SÚKL již nejvyšší nápor dotazů za sebou, vznik externího call centra za desítky miliónů nedával žádný smysl. Proto ihned po svém nástupu prozatímní ředitelka Irena Storová výběrové řízení zrušila a rozhodla, že infolinku na dotazy posílí z interních zdrojů tak, že zapojí odborné zaměstnance Ústavu. Díky rozumnému přístupu současného vedení tak nedošlo ke zbytečnému plýtvání veřejných prostředků, jak bylo v pořadu Jaromíra Soukupa prezentováno, ale naopak, došlo k úspoře čtyř desítek milionů korun z veřejných zdrojů.

Dále v pořadu zaznělo, že „eRecept je systém, který pouze dokáže poslat recept e-mailem do lékárny nebo k vám domů, což dokáže spousta jiných programů, která jsou na internetu ke stažení zdarma“. Proti tomuto tvrzení se SÚKL musí zásadně ohradit. eRecept rozhodně neslouží pouze k rozesílání SMS. Jedná se o klíčový projekt k elektronizaci zdravotnictví, který významně zvyšuje bezpečí a komfort pacientů a do budoucna ulehčí práci lékařům. V současné době patří rozvoj eReceptu o funkcionality, které bohužel v minulosti SÚKL ani Ministerstvo zdravotnictví nebylo schopné připravit, k prioritám současného ministra zdravotnictví. SÚKL a MZ pracuje na přípravě sdíleného lékového záznamu, který lékařům umožní sledovat léky, které pacient aktuálně užívá nebo užíval v minulosti. Tento přehled o všech předepsaných a vydaných lécích má pacient již nyní. Lékař dnes může zkontrolovat, zda si jeho pacient léky vyzvedl a který přípravek byl lékárnou vydán. To, že je eRecept potřebným a úspěšným projektem, potvrdilo i udělené ocenění Český zavináč, jež dostal tým SÚKL za přínos k elektronizaci zdravotnictví na právě skončené konferenci ISSS/V4DIS.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…