SÚKL odhalil nelegální reexporty léků přímo z lékáren za desítky milionů korun

20.01.2017 19:15

SÚKL informuje o výsledcích inspekčních činností, které se zaměřují na kontroly lékáren a jejich nelegální vývozy léků do zahraničí.

SÚKL odhalil nelegální reexporty léků přímo z lékáren za desítky milionů korun
Foto: sukl.cz
Popisek: Státní ústav pro kontrolu léčiv - logo

Potíže ve výrobě a logistice či legální vývoz léků do zahraničí ze strany distributorů nejsou jediné příčiny nedostatků některých léků v českých lékárnách. Poněkud novou praktikou jsou i nezákonné reexporty léků do zahraničí, které provádí přímo některé lékárny. SÚKL tuto praxi odhalil v rámci svých inspekčních činností zejména v průběhu loňského roku.

SÚKL doposud ukončil kontroly či správní řízení, na základě nichž vyměřil pokuty ve výši 34 milionů korun. Pokračuje také v dalších kontrolách, kde sankce zatím nebyly vyměřeny. Ukončené i probíhající kontroly se týkají zatím 22 lékáren.

U uzavřených případů představuje finanční objem vyvezených léků více než 149 milionů korun. U kontrol, které stále probíhají, SÚKL z doposud zjištěných informací odhaduje ještě výrazně větší objem, a to jak z hlediska množství, tak z hlediska financí.

„Paradoxně jsou vyváženy i ty léky, u kterých si lékárníci často stěžují na jejich nedostatek. Jako příklad mohu uvést přípravky určené k léčbě cukrovky, ale také antidepresiva, léky na epilepsii či astma,“ upřesňuje výsledky šetření ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta.

Na prvním místě, pokud jde o celkové množství vyvezených balení, je přípravek určený k terapii pacientů trpících anginou pectoris. Lékárny jej reexportovaly do zahraničí v objemu 5 tisíc balení. V řádech tisíců byly vyváženy i další léky určené k léčbě závažných onemocnění, např. i léky na cukrovku 2. typu nebo chronickou obstrukční plicní nemoc.

Léčivé přípravky směřovaly zejména na Slovensko, v jednom případě bylo cílovou zemí Německo.

„Doposud jsme byli přesvědčeni, že největší potíže představují legální reexporty, které nejsou legislativně nijak vymezeny. Nyní však vidíme, že tato problematika je mnohem širší a komplikovanější. O to víc si stojím za tím, že novela zákona o léčivech, která má reexporty upravovat, je skutečně nutná,“ říká ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík a dodává: „Umožníme-li SÚKL získat co nejvíce informací z celého tržního řetězce, a tím se novela také podrobně zabývá, bude moci tyto nekalé praktiky postihovat mnohem rychleji a účinněji.“

SÚKL také disponuje informacemi o tom, že českým lékárnám je ze strany některých slovenských subjektů nabízena spolupráce ve smyslu uvedeném výše. SÚKL však upozorňuje, že tyto praktiky jsou v příkrém rozporu se zákonem a na tyto nelegální činnosti lékáren se bude i nadále intenzivně zaměřovat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Fakt si myslíte, že jsou Ukrajinci nacisti?

Proto, že se brání a brání svou zem nebo proč? Vy byste ČR nebránil, kdyby bylo potřeba? A nejsou Ukrajinci spíš hrdinové?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP mění pražce, kolejnice a výhybky na traťových kolejích, vedoucích ze stanice Depo Hostivař do stanice Skalka

7:14 DPP mění pražce, kolejnice a výhybky na traťových kolejích, vedoucích ze stanice Depo Hostivař do stanice Skalka

Na traťových kolejích vedoucích ze stanice Depo Hostivař do stanice Skalka bude Dopravní podnik hl. …