SVS: V ČR byla po více než roce potvrzena Aujeszkyho choroba u loveckého psa

15.01.2016 10:26

V České republice byl po více než roce potvrzen případ nebezpečné nákazy Aujeszkyho choroby u psa. Vyšetření provedené ve Státním veterinárním ústavu v Olomouci potvrdilo výskyt viru u uhynulého labradorského retrívra.

SVS: V ČR byla po více než roce potvrzena Aujeszkyho choroba u loveckého psa
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

V tuzemských chovech domácích prasat se nebezpečná nákaza nevyskytuje a ČR si díky tomu udržuje status „země prosté“ této nákazy. U divokých prasat je však onemocnění poměrně rozšířené. Státní veterinární správa (SVS) proto znovu upozorňuje myslivce, aby se snažili zabránit svým psům v přímém kontaktu s divočáky a rozhodně je nekrmili jejich syrovým masem či vnitřnostmi. Pro člověka není nemoc nebezpečná.

Aujeszkyho choroba (ACH), nebo též Pseudorabies (pseudovzteklina) je infekční virové onemocnění, které poprvé popsal v roce 1902 profesor Aujeszky v Maďarsku u skotu. Choroba je rozšířena prakticky po celém světě. Rezervoárem nákazy jsou dospělá prasata, neboť jako jediná tuto nákazu přežívají. Původcem onemocnění je herpesvirus, který napadá nervovou soustavu a dýchací ústrojí. Nákaza je přenosná také na skot, ovce, kozy, psy, kočky, králíky, stejně tak na volně žijící živočichy. Přenáší se nejčastěji přímým kontaktem, ale také slinami, krví, pozřením vyvržených vnitřností či odřezků masa. Onemocnění není léčitelné a pro nakažené psy je proto smrtelné.

V tomto konkrétním případě zažádal o laboratorní vyšetření uhynulého psa, které následně nákazu v minulém týdnu prokázalo, veterinární lékař. Zvíře majitele z Bohuňovic na Olomoucku bylo utraceno pro nezvladatelné nervové příznaky typické pro Aujeszkyho chorobu. Dle vyjádření majitele se pes v závěru loňského roku dostal do kontaktu s divokými prasaty.

Poslední případ Aujeszkyho choroby u domácích prasat v ČR se vyskytl v malochovu v Nové Vsi v okrese Benešov v březnu 2004. Jednalo se o přenos nákazy z uloveného divočáka na domácí prasata. Všechna prasata v chovu byla tehdy vyšetřena, tři pozitivní kusy byly utraceny.

V roce 2013 byl v ČR ukončen několikaletý monitoring výskytu protilátek proti viru Aujeszkyho choroby v populaci divokých prasat. Z výsledků vyplynulo, že pozitivní je napříč regiony v průměru zhruba třetina divokých prasat. To znamená, že v průměru každý třetí divočák přišel do styku s virem a má proti viru protilátky. Pro herpesvirové nákazy je charakteristická možností latence a je proto velmi obtížné definovat množství skutečných vylučovatelů viru.

V roce 2014 byly potvrzeny dva případy výskytu Aujeszkyho choroby u psů, loni nebyl hlášen žádný podobný případ.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šest rodáků. TV Brno 1 odvysílá příběh dvacátého století

17:24 Šest rodáků. TV Brno 1 odvysílá příběh dvacátého století

Největší regionální televize na jižní Moravě TV BRNO 1 nabídne jako jediná regionální televize sedmi…