Šárka Strachová hlídkovala na kole v Krkonoších s přilbou na hlavě

28.07.2014 22:43

Na kole jen s přilbou je název projektu, který čtvrtým rokem šíří myšlenku bezpečné a ohleduplné cyklistiky.

Šárka Strachová hlídkovala na kole v Krkonoších s přilbou na hlavě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zaparkovaná kola

Projekt podporuje řada osobností ze světa kultury a sportu a řada partnerů z veřejného i soukromého sektoru. Nedávno se patronkou projektu stala také Šárka Strachová, úspěšná reprezentantka v alpském lyžování, která se v neděli 27. července zúčastnila další preventivní aktivity v Harrachově u lanovky Harrachov – Čertova hora

„Vzhledem k tomu, že na kole trávím hodně času a potkávám hodně cyklistů, tak mě vždy překvapí a téměř až vyděsí, že dost z nich potkávám bez helem. Proto jsem velmi ráda, že tento projekt Na kole jen s přilbou tady je a že jsem se mohla připojit. Myslím si totiž, že jezdit na kole s přilbou je naprostá samozřejmost nejenom pro děti, ale i pro dospělé. Pokud sedáme na kolo, tak ta helma by tam vždy měla být a vždy by měla sedět pevně na hlavě,“ vyzývá k opatrnosti Šárka Strachová

Jak název napovídá ústředním tématem projektu je používání cyklistických přileb, které je v ČR povinné pro mladší 18 ti let a pro starší pak dobrovolné.

„Jak však statistiky a výzkumy dokazují, tak význam přilby je obrovský. Cyklisté, kteří nosí přilbu, podstupují 19 x menší riziko úmrtí než ti, kteří ji nepoužívají. S pomocí ochranných přileb lze předejít drtivé většině fraktur lebky, přes polovinu zranění měkkých částí hlavy a téměř polovinu poškození mozku,“ zdůraznil Jan Polák, Koordinátor bezpečnosti silničního provozu LK.

Jenom v loňském roce podle něj zemřelo v ČR 48 cyklistů, kteří neměli při nehodě přilbu na hlavě, což je přes 80 % všech smrtelných nehod cyklistů. Ani uvedená jasná fakta však nejsou dostatečnou motivací pro některé cyklisty, tedy alespoň do momentu, kdy sami zažijí nehodu.
Na kole jen s přilbou, který se svou roadshow putuje po českých horách, si vzala za cíl tento stav změnit a působit na cyklisty tak, aby v co největší možné míře chránili své zdraví, zdraví svých blízkých a šli dobrým příkladem svým dětem a svému okolí.

Jedním z partnerů je také Liberecký kraj, který projekt podpořil a podílí se také na realizaci v našem regionu.

„Nošení cyklistické přilby má velký význam. Statistiky za poslední roky mluví zcela jasně. Přilba by dokázala odvrátit řadu tragických dopravních nehod. Projekt Na kole jen s přilbou vznikl před několika lety v Libereckém kraji a jsme rád, že se rozšířil do celé republiky a získal tolik podporovatelů,“ uvedl Vladimír Mastník, člen rady kraje odpovědný za resort dopravy.

V letošním roce již projekt vstupuje do své druhé poloviny. Kde všude se můžete potkat s Týmem silniční bezpečnosti a o co lze v projektu soutěžit zjistíte na stránkách www.nakolejensprilbou.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…