Senát se začal zabývat přípravou návrhů na státní vyznamenání

04.02.2015 8:42

Poprvé v desátém funkčním období se sešel senátní podvýbor pro státní vyznamenání. V plném složení šesti členů projednal harmonogram navrhování osobností na udělení či propůjčení státních vyznamenání.

Senát se začal zabývat přípravou návrhů na státní vyznamenání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Senátu

Všechny návrhy od občanů, institucí nebo samotných senátorů procházejí pečlivým výběrem, posléze je schvaluje Organizační výbor Senátu a nakonec také plénum, kde se k jednotlivým návrhům mohou senátorky a senátoři vyjádřit a seznam návrhů pro prezidenta případně změnit. V minulém roce uspěly tři ze senátních návrhů.

Podvýboru pro státní vyznamenání předsedá Milan Štěch, který každý rok přináší také několik svých osobních návrhů na propůjčení či udělení státního vyznamenání. "Osobně jsem toho názoru, že vyznamenání si zaslouží v první řadě vědci. Proto jsem už v minulých letech navrhl - a letos to chci udělat znovu - profesorku Blanku Říhovou, jejíž výzkum je významný pro léčbu rakoviny, a profesora Jiřího Bártka, jednoho z nejcitovanějších českých vědců, který se zabývá výzkumem nádorových buněk. Už dlouho se mluví o tom, že by mohl získat Nobelovu cenu, a byla by velká škoda, kdyby ji získal dřív než české státní vyznamenání," řekl předseda Senátu a zároveň podvýboru pro státní vyznamenání Štěch. Ten v minulých letech navrhoval např. atletku Jarmilu Kratochvílovou nebo herce Lubomíra Lipského, kteří uspěli i v očích prezidenta Miloše Zemana a obdrželi státní vyznamenání. Z

dalších návrhů podaných v posledních letech Senátem uspěli např. také házenkářský trenér Jiří Vícha, historička Věra Olivová nebo disident Pavel Wonka.

Milan Štěch ale upozorňuje i na osobnosti, které prokázaly mimořádnou statečnost, aniž by byly oceněny. "Už loni jsem navrhoval na státní vyznamenání Gjona Perdedaje, který zachránil seniorku před ozbrojeným útokem lupiče a zaplatil za to vlastním zdravím. Zároveň si ocenění za šíření dobrého jména zaslouží někteří sportovci, jako třeba vynikající fotbalista Pavel Nedvěd. V obou případech zvažuji, že návrhy předložím znovu," dodal Štěch.

Občané mají možnost dle zákona 157/1994 Sb. o státních vyznamenáních ČR podávat návrhy na udělení státního vyznamenání do 31. března 2015 prostřednictvím jednotlivých senátorů nebo senátorských klubů. Návrh mohou občané zasílat elektronicky nebo poštou senátorovi nebo senátorskému klubu. Pro správné vyřízení podnětu je nutné uvedení těchto základních údajů:

1. Identifikační údaje navrhované osoby, včetně data a místa narození, národnosti, státní příslušnosti a úplné adresy. V případě návrhu "in memoriam" rovněž datum úmrtí a údaje o osobě, která vyznamenání převezme.

2. Kontakty na navrhovanou osobu.

3. Identifikační a kontaktní údaje navrhovatele.

4. Charakteristika a stručný životopis navrhované osoby (max. 1 normostrana)

5. Odůvodnění návrhu (min. 1 normostrana) 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: senat.cz

Tomio Okamura byl položen dotaz

Nemáte krátkou paměť?

Když se ohlédnete do naší minulosti, tak spousta lidí, včetně mužů raději emigrovala, než aby šla bojovat nebo se podřídili režimu. A myslím, že by se stejně zachovala řada lidí i teď a je to pochopitelné. Opravdu myslíte, že je to důvod k tomu ukončit podporu Ukrajině? A vy byste ty bojeschopné Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český rozhlas: Radiožurnál a Radiožurnál Sport přinesou živé vysílání MS v ledním hokeji

7:23 Český rozhlas: Radiožurnál a Radiožurnál Sport přinesou živé vysílání MS v ledním hokeji

Od pátku 10. května do neděle 26. května nabídne Český rozhlas živé vysílání z mistrovství světa v l…