Setkání hospodářských výborů parlamentů zemí Visegrádské čtyřky

21.02.2016 15:58

V diskusních blocích účastníci hovořili o spolupráci v dopravní infrastruktuře, energetické strategii a bezpečnosti, ekonomické diplomacii v ČR a v Maďarsku a o digitální ekonomice.

Setkání hospodářských výborů parlamentů zemí Visegrádské čtyřky
Foto: ČT
Popisek: Vlajky zemí Visegrádské čtyřky a EU

Předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny PČR Ivan Pilný a člen Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu Parlamentu ČR Petr Bratský v úterý 16. 2. 2016 v rámci setkání parlamentních hospodářských výborů zemí V4 debatovali s předsedou hospodářského výboru Národní rady Slovenské republiky Jánem Hudackým, místopředsedou výboru pro národní hospodářství a inovace Senátu Polské republiky Adamem Gawedou a místopředsedou hospodářského výboru Národního shromáždění Maďarské republiky Jenöm Manningerem. V diskusních blocích účastníci hovořili o spolupráci v dopravní infrastruktuře, energetické strategii a bezpečnosti, ekonomické diplomacii v ČR a v Maďarsku a o digitální ekonomice.

Parlamentní hospodářské výbory států Visegrádské skupiny se usnesly, že pouze plně rozvinutá dopravní síť může přispívat k ochraně zdraví obyvatel a životního prostředí, hospodářskému růstu, bezpečnosti provozu a vysoké kvalitě dopravních služeb. Koordinovaný rozvoj dopravní infrastruktury mezi zeměmi V4 má zajistit odpovídající přeshraniční návaznost plánovaných dopravních projektů. Uvedené státy rovněž navrhují zvýšit informovanost a spolupráci v oblasti PPP projektů se zapojením evropských zdrojů.

Účastníci setkání vyzvali Evropskou komisi, aby podnikala nadále kroky k dokončení vnitřního trhu s energií, který by veškeré výrobní zdroje plně tržně integroval. Hospodářské výbory navrhly zjednodušit pokyny EK pro státní podporu v oblasti životního prostředí a energetiky. Země V4 doporučují iniciativy, které mají za cíl zvýšit energetickou bezpečnost EU a celého regionu. Severo-jižní plynový koridor je v této oblasti klíčovým projektem.

Diskutující přiznali rostoucí význam ekonomické diplomacii, mezi jejíž hlavní úkoly patří ochrana obchodu a pohybu zboží v EU. Ocenili spolupráci zemí V4 na multilaterální úrovni (např. ve vztahu k TTIP nebo v otázkách modernizace WTO či problematice migrace). Zástupci české strany kladně zhodnotili, že naše zastupitelské úřady podporují ekonomickou diplomacii a pomáhají prezentovat české exportéry v cizině. Předseda Akademie věd Jiří Drahoš připomněl, že akademická sféra je schopna dodat státní správě např. potřebná data z oblasti společenských a humanitních věd. Vyzdvihl Strategii AV21 s mottem „Špičkový výzkum ve veřejném zájmu“, která má profilovat AV jako instituci zaměřenou na problémy, kterým čelí současná společnost.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP má svůj první průjezdný lakovací box pro vícečlánkové tramvaje

19:15 DPP má svůj první průjezdný lakovací box pro vícečlánkové tramvaje

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) v Opravně tramvají v Ústředních dílnách v Hostivaři uvedl do prov…