Správa železnic: Potenciálně nebezpečných dřevin podél tratí ubývá

23.04.2024 10:17 | Tisková zpráva

Z blízkosti kolejí zmizelo v minulých měsících v přepočtu dalšího téměř půl milionu stromů. To je výsledek preventivní údržby zeleně, kterou Správa železnic opakovaně provádí v období vegetačního klidu, tedy od listopadu do konce března. Tentokrát na tuto činnost vynaložila 323 milionů korun. Podobná bezpečnostní opatření provádějí také majitelé pozemků přiléhajících k železničním tratím.

Správa železnic: Potenciálně nebezpečných dřevin podél tratí ubývá
Foto: Správa železnic
Popisek: Správa železnic

Preventivní odstraňování dřevin v těsném sousedství tratí zjednodušila nová legislativa, která platí od roku 2020. Díky tomu mohla Správa železnic přistoupit k intenzivnějšímu a také cílenějšímu kácení potenciálně nebezpečných stromů a keřů. Zaměřila se především na předem vytipované rizikové úseky. Odstraněný porost se následně využívá jako palivové dřevo nebo se z něj vyrobí dřevní štěpka.

Anketa

Jste rádi, že v USA prošel balík pomoci pro Ukrajinu?

6%
92%
hlasovalo: 22171 lidí

Samotná Správa železnic odstranila za uplynulých pět měsíců v přepočtu 483 426 vzrostlých stromů. To je podobné číslo jako v předešlém období vegetačního klidu. O více než 60 procent pak meziročně stoupl počet dřevin, které vykáceli majitelé pozemků v blízkosti tratí na základě výzev od Správy železnic. Celkem se jednalo o 14 829 přepočtených stromů. V předchozím období to přitom bylo 9169.

K výraznému snížení počtu stromů, a to o plných 2547, došlo i u největšího vlastníka pozemků v okolí železnice, kterým jsou Lesy České republiky. Jde o jeden z konkrétních výsledků memoranda o spolupráci se Správou železnic, podepsaného loni v červnu.

Kvůli srovnání se pro zjednodušení používá pojem přepočtený strom. Tomu odpovídají dřeviny s obvodem kmene nad 80 cm; menší se pak počítají jako půl stromu. Každých deset čtverečních metrů souvislého porostu keřů se pak rovná jednomu stromu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ číslo týdne: 30

19:02 ČEZ číslo týdne: 30

30 zemí světa staví, plánuje nebo projektuje jaderné reaktory.