Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje před nebezpečným doplňkem stravy s vysokým obsahem amygdalinu

16.03.2021 7:34

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v rámci kontroly internetového prodeje doplněk stravy s nadlimitní koncentrací látky amygdalin, která se v těle po požití metabolizuje na kyanovodík a kyanidy.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje před nebezpečným doplňkem stravy s vysokým obsahem amygdalinu
Foto: SZPI
Popisek: SZPI

Jedná se o doplněk stravy ProfiVit Vitamín B17, 210 tobolek, výrobce: ProFivit s.r.o. (Slovenská republika). Inspektoři SZPI vzorek odebrali z e-shopu ZDE, který cílí zejména na české spotřebitele, informace o zboží poskytuje v českém jazyce, výrobek je možné koupit za české koruny. Provozovatelem e-shopu je společnost Kaituna s.r.o. se sídlem v České republice.

Anketa

Byl Emil Hácha kolaborant?

35%
65%
hlasovalo: 6707 lidí

Laboratorní rozbor v doplňku stravy potvrdil v jedné doporučené denní dávce přítomnost látky amygdalin v množství 493 miligramů (mg), což odpovídá množství až 29 mg kyanovodíku po metabolizaci.  Dle stanoviska Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) se život ohrožující dávka kyanovodíku pohybuje v hodnotě 0,5 – 3,5 mg na 1 kg tělesné váhy, tj. u 70 kg vážícího člověka v intervalu 35 – 245 mg.

Vzhledem k tomu, že amygdalin není v tomto případě náhodnou kontaminující látkou, ale záměrně přidanou složkou, Potravinářská inspekce nařídila stažení z trhu všech šarží výrobku, nikoliv pouze hodnocené šarže.

SZPI důrazně varuje všechny spotřebitele před konzumací uvedeného doplňku stravy.

Potravinářská inspekce odeslala notifikaci do evropského systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF, čímž umožnila došetření a přijetí opatření v zemi původu potraviny.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti uspělo v prestižní anketě Zákon roku

11:27 Ministerstvo spravedlnosti uspělo v prestižní anketě Zákon roku

Ve čtvrtek 25. dubna 2024 byly vyhlášeny výsledky patnáctého ročníku ankety Zákon roku. Na druhém mí…