Světlý ležák Budweiser Budvar je opět na pultech italských obchodů

26.12.2013 19:53

Nedávné historické vítězství ve sporu o značku BUDWEISER BUDVAR v Itálii začíná českému pivovaru Budějovický Budvar přinášet obchodní výsledky.

Světlý ležák Budweiser Budvar je opět na pultech italských obchodů
Foto: red
Popisek: Budějovický Budvar

Na pultech italských obchodů se již objevuje světlý ležák v obalech BUDWEISER BUDVAR. Protože společnost Anheuser-Busch InBev (dále jen ABI) dosud nesplnila svou zákonnou povinnost a nestáhla z italského trhu své pivo s označením BUDWEISER (které italský Nejvyšší soud označil za klamavé), byl Budějovický Budvar nucen požádat obchodní soud v Miláně o nápravu. V řízení o předběžném opatření soudce znovu potvrdil, že ABI nesmí v Itálii užívat označení BUDWEISER a stanovil lhůtu pro stažení takto označených výrobků na 10. února 2014.

České Budějovice 18. prosince 2013 – Budějovický Budvar zahájil v Itálii distribuci světlého ležáku pod označením Budweiser Budvar. Italští zákazníci si tak budou moci již během Vánoc vychutnat originální Budějovické pivo pod jeho původním názvem. Po 13 letech to umožnilo nedávné rozhodnutí italského Nejvyššího soudu, který zakázal firmě Anheuser-Busch InBev (dále jen ABI) používat jejich značku „BUDWEISER“, prohlásil tuto značku za klamavou a nařídil její výmaz z italského rejstříku ochranných známek. Itálie patří mezi nejdůležitější pivní trhy na světě a ve spotřebě importovaných piv je na 5. místě (spotřeba asi 6 miliónů hektolitrů ročně).

„Po rozsudku Nejvyššího soud jsme velmi rychle připravili nové obaly a již v průběhu listopadu jsme zahájili dodávky našim importérům v Itálii. Naše pivo s označením BUDWEISER BUDVAR je již v těchto dnech na pultech italských obchodů a čepuje se i v restauracích,“ říká Ing. Robert Chrt, obchodní ředitel Budějovického Budvaru. Přestože italský Nejvyšší soud nařídil stažení piva „BUDWEISER“ společnosti ABI z italského trhu, konkurent Budějovického Budvaru zatím pod nejrůznějšími záminkami své výrobky z prodejen nestáhl. „Protože dochází k závažnému poškozování našich obchodních zájmů a také k dalšímu klamání italských spotřebitelů, byli jsme nuceni požádat o pomoc obchodní soud v Miláně,“ vysvětluje Robert Chrt.

Soud návrhu Budějovického Budvaru vyhověl. „V řízení o předběžném opatření soud potvrdil, že ABI nesmí v Itálii užívat označení BUDWEISER pro pivo a že musí do 10. února 2014 své takto označené výrobky, včetně reklamy na ně, stáhnout. Věříme, že konkurent Budějovického Budvaru bude toto rozhodnutí respektovat,“ dodává Mgr. Lukáš Lorenc, společník advokátní kanceláře Čermák a spol., která český pivovar zastupuje.

Originalitu „Budějovického piva“ vyráběného ve městě České Budějovice již od středověku paradoxně již v 19. století přiznal i zakladatel koncernu ABI pan Adolphus Busch. Před Obvodním soudem Jižní New York prohlásil 26. dubna 1894 například, že „The idea was simply to brew a beer similar in quality, color, flavor and taste to beer then made at Budweis, or in Bohemia.“ („Nápad byl jednoduchý – vyrábět pivo stejné kvality, barvy a chuti, jakou má pivo vyráběné v Budějovicích nebo v Čechách.“). Ve sporu se společností Fred Miller Brewing Company se oba američtí výrobci pokoušeli přesvědčit soud o tom, kdo vyrábí lepší kopii „Budějovického piva“.

Soudní spory o značku „BUDWEISER“ mezi Budějovickým Budvarem a společností ABI trvají již do roku 1907. Výrazně úspěšnější je v nich Budějovický Budvar. V letech 2000 - 2012 bylo definitivně ukončeno 173 soudních sporů a správních řízení, z nichž Budějovický Budvar vyhrál 120 případů a 10 sporů skončilo smírem nebo remízou. Díky registracím ochranných známek „BUDWEISER“ nebo „BUDWEISER BUDVAR“, které patří Budějovickému Budvaru, nemůže nadnárodní koncern ABI svou klíčovou značku „BUDWEISER“ používat téměř v 70 zemích.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BESIP: Skrytá měření odhalila další rizikové místo v Libereckém kraji

7:14 BESIP: Skrytá měření odhalila další rizikové místo v Libereckém kraji

V Hajništi překračuje maximální povolenou rychlost v obci skoro 90 procent motoristů. Výjimkou nebyl…