ÚOHS se připojil k memorandu o výměně informací o mezibankovních poplatcích

08.11.2018 10:04

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se v rámci své kompetence v oblasti dozoru v oblasti platebního styku připojil v minulých dnech k memorandu, které definuje rámec pro kooperaci orgánů zvolených jako dozor nad povinnostmi vycházející ze čl. 7 odst. 1 písm. a) NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2015/751 o mezibankovních poplatcích za karetní platební transakce (MIF).

ÚOHS se připojil k memorandu o výměně informací o mezibankovních poplatcích
Foto: ÚOHS
Popisek: ÚOHS

Jedná se o dozor nad platebními schématy a zpracovateli, kteří by měli být dle MIF na sobě nezávislí. V uvedeném ustanovení MIF jsou pak konkrétní parametry této nezávislosti a další podrobné povinnosti jsou pak určeny prováděcím předpisem NAŘÍZENÍ KOMISE V PŘENESENÉ PRAVOMOCI (EU) 2018/72, kterým se doplňuje nařízení MIF (RTS).

Účelem Memoranda je zajistit efektivní komunikaci mezi dozorujícími orgány podle určitých pravidel (bezpečnost a důvěrnost informací), a to zejména v oblastech: výměny informací o dodržování čl. 7 odst. 1 písm. a) MiF a posuzování shody plnění ze strany zpracovatelů a platebních schémata parametrů stanovených v RTS.

Každý orgán dozoru členského státu v rámci Memoranda bude moci v tomto ohledu konzultovat možné problémy s experty jiných signatářů.

Memorandum nepředstavuje právně závaznou smlouvu, nestanoví povinnosti a není vynutitelné. Přístupem k Memorandu se nepřenášejí žádné pravomoci či nároky na jiné dozorové orgány či třetí strany. Memorandum nezbavuje dozorové orgány jejich povinností a neomezuje jejich samostatnou působnost v rámci dozoru nad MiF.Značná část memoranda je věnována výměně důvěrných informací při respektování obchodního tajemství.

Pro Úřad se jedná o vhodnou příležitost, jak navázat kontakt a získat spolupráci s dalšími orgány v rámci EU, které vykonávají dozor nad platebními schématy a zpracovateli plateb dle nařízení MIF. Na území České republiky nemá sídlo žádné platební schéma, i když zde své činnosti provozují, ale v České republice mají sídlo někteří zpracovatelé plateb a Česká republika je v oblasti poskytování finančních služeb součástí volného trhu zemí EU. Přistoupením k tomuto Memorandu se Úřadu naskytla jedinečná příležitost k mezinárodní spolupráci a možnost využít zkušeností a dlouholetých poznatků dozorových orgánů. K memorandu dosud vedle České republiky přistoupily také Velká Británie, Belgie, Dánsko, Finsko, Litva a Nizozemí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Poučení ze Zašové

10:14 Zdeněk Jemelík: Poučení ze Zašové

Valašská vesnice Zašová má pevné místo v mých vzpomínkách na vzdálené mládí, proto mě zaujala zpráva…