Výsledky šetření postupu Policie ČR při událostech v Praze 6. února 2016

23. 2. 2016 18:41

Na základě informací v médiích k událostem během demonstrací v Praze 6. února 2016 zadal ministr vnitra Milan Chovanec policejnímu prezidentovi, aby důkladně prošetřil údajné excesy během policejních zásahů. Události současně šetřilo také Krajské ředitelství Policie ČR Hlavního města Prahy a vzhledem k mimořádnému ohlasu na události také Ministerstvo vnitra.

Výsledky šetření postupu Policie ČR při událostech v Praze 6. února 2016
Foto: policie.cz
Popisek: Policie ČR

„Šetření ukázalo, že Policie ČR situaci zvládla, žádné zásadní excesy jsme neobjevili. Vyvrátili jsme také různé názory na spiklenecké teorie. Policie udělala s ohledem na síly a prostředky maximum. Chci poprosit všechny veřejně činné osoby, aby se vyvarovaly urychlených soudů před tím, než jsou věci podrobně prošetřené,“ uvedl mj. ministr vnitra Milan Chovanec.

Šetření na základě využití úředních záznamů policistů, podání vysvětlení svědků a policistů, záznamů radioprovozu, kamerových systémů či videozáznamů z prostředí internetu ukázalo, že:

 • Policie ČR postupovala v souladu se zákonem.
   
 • Šetřením kontrolních orgánů Policie ČR byla vyvrácena tvrzení uveřejněná ve sdělovacích prostředcích, že v prostoru ulic Thunovská a Zámecká došlo k provokaci ze strany policistů.
   
 • Tzv. muž v hnědé bundě byl kriminalista, který jednal v souladu se zákonem a který výrazně pomohl zabránit hrozícímu střetu.
   
 • Provedenými úkony se dosud nepodařilo zjistit žádné relevantní informace, které by potvrzovaly či vyvracely tvrzení o odmítnutí pomoci hlídkou Policie ČR redaktorovi Českého rozhlasu na Hradčanském náměstí.
   
 • Akce maskovaných osob v Thunovské ulici nebyla řádně nahlášena dle shromažďovacího zákona, to však samo o sobě není důvodem pro její rozpuštění. Primárním úkolem uniformované policie bylo oddělit od sebe obě skupiny, což se podařilo.
   
 • Předmětem diskuse může být akademická debata, zda srocení davu v Thunovské ulici bylo shromážděním dle shromažďovacího zákona, či nikoli. Tato debata však sama o sobě nemá žádný vliv na skutečnost, že Policie ČR postupovala v souladu s právním řádem a na faktickou povahu zásahu neměla žádný vliv. Policie ČR dokázala rychlým zásahem ochránit majetek a zdraví osob a dostát tak svým zákonným povinnostem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemocnice Písek: Porodnice získala další ocenění

21:56 Nemocnice Písek: Porodnice získala další ocenění

Porodnice písecké nemocnice získala začátkem listopadu další dvě ocenění vysokého standardu své péče…