Výzkum rákosníčků nejvíc zaujal čtenáře i porotu 4. ročníku Šumavská mozkovka

19.02.2018 21:16

Vítězem 4. ročníku soutěže Šumavská mozkovka se stal popularizační článek Romana Mlejnka s názvem „Kde stopy hledačů broučích pokladů polyká bahno“, popisující monitoring rákosníčků, tedy vodních mandelinek ve Vltavském luhu.

Výzkum rákosníčků nejvíc zaujal čtenáře i porotu 4. ročníku Šumavská mozkovka
Foto: NP a CHKO Šumava
Popisek: NP a CHKO Šumava

„Je to článek, jenž má všechny atributy pro to, aby i přes svoji odbornost zaujal širokou veřejnost. Aby se čtenář poučil a při tom i pobavil. Tenhle článek musel každý čtenář doslova slupnout jako malinu,“ hodnotí ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.

„Nutno ale dodat, že i ostatní dva články kvalitou i prvky popularizace nezaostávaly. Například článek Monitoring a hodnocení vichřic na Šumavě ředitele ČHMÚ v Plzni Jiřího Hostýnka musel svými závěry, že početnost a síla vichřic je stále nižší, mnohé šokovat. A Roman Modlinger ve svém článku Vzestup a pád lýkožrouta smrkového v Boubínském pralese, přinesl pro někoho nový pohled na problematiku kůrovce,“ dodává Pavel Hubený. „Dokázal totiž, že se kůrovec z pralesa dokáže rychle vytratit sám!“

Ve čtvrtém ročníku soutěže Šumavská mozkovka hlasovalo 164 čtenářů a díky hlasům od čtenářů z Německa a Slovenska, získala tato soutěž, jež má za úkol přinést informace o šumavských výzkumech populární formou pro širokou veřejnost, mezinárodní rozměr.

„Z došlých hlasů je zřejmé, že problematika Šumavy zajímá lidi v celém Česku, do slova od Aše až po Jablůnkov a díky hlasům například ze slovenských Košic ještě dál. Navíc, počty hlasujících rostou, letos přišlo o zhruba dvacet hlasů více, než v loňském roce,“ říká mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.

Nejlepší popularizační článek, v doprovodném hlasování, hodnotí také odborná porota složená ze zástupců všech národních parků na území České republiky.

„Všechny příspěvky jsou vyrovnané svou kvalitou, výběrem témat, obrazovým doprovodem, obsahem informací i přiměřeně stručným rozsahem. Nakonec jsme ocenili článek Romana Mlejnka, který asi nejvíce uplatnil očekávané prvky žánru, tedy popularizačního textu. Jeho příspěvek má děj, příběh, do kterého dokázal čtenáře vtáhnout,“ vysvětluje rozhodnutí odborné poroty její předseda Tomáš Rothröckl, ředitel NP Podyjí.

Ze všech 164 hlasů, z nichž 60 dorazilo poštou a 104 elektronicky, byli vylosování tři šťastlivci. První z nich Vlastimil Jonáš z Jaroměřic získává bezplatné ubytování pro dvě osoby na víkend, v ubytovacím zařízení Správy NP Šumava na Kvildě. Další dva vylosovaní, Hana Fošumová z Českého Krumlova a Jan Němec z Prahy 4 pak obdrží věcné ceny.

Výsledky 4. ročníku soutěže Šumavská Mozkovka:

  1. Roman Mlejnek – Kde stopy hledačů broučích pokladů polyká bahno – 103 hlasů
  2. Roman Modlinger – Vzestup a pád lýkožrouta smrkového v Boubínském pralese – 43 hlasů
  3. Jiří Hostýnek – Monitoring a hodnocení vichřic na Šumavě – 18 hlasů

Všechny soutěžní články je možné přečíst ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

svoboda slova

Úplně souhlasím s tím, co si ANO myslí o údajném boji s dezinformacemi a ochraně svobody slova. Můj dotaz zní. Jak budete chtít zajistit, aby tu svoboda slova fungovala dál a lidé neměli strach vyjádřit svůj názor, což se už dnes děje? Mluví se o boji s dezinformacemi, ale co ochrana svobody slova? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany: LOM PRAHA uzavřel dohodu o průmyslové spolupráci v projektu F-35

22:03 Ministerstvo obrany: LOM PRAHA uzavřel dohodu o průmyslové spolupráci v projektu F-35

V pondělí 20. května 2024 byla uzavřena Dohoda o projektu průmyslové spolupráce (ICPA – Industrial C…