Zoo Liberec předala v Indonésii ocenění za mimořádný přínos v ochraně přírody

02.04.2019 10:32

Liberecká zoologická zahrada ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Indonésii začátkem minulého týdne ocenila indonéské úředníky a místní nevládní organizace za mimořádný přínos v ochraně přírody.

Zoo Liberec předala v Indonésii ocenění za mimořádný přínos v ochraně přírody
Foto: Zoo Liberec
Popisek: Terénním pracovníkům Zoo Liberec se podařilo odhalit a zatknout další gang pytláků a pašeráků želvích vajec v Indonésii.

Skleněnou cenu – tzv. Strom biodiverzity, kterou Zoo Liberec a Nadační fond CCBC (Česká koalice pro ochranu biodiverzity) uděluje každým rokem, tentokrát předal místním ochranářům se zaměstnanci zoo i samotný velvyslanec České republiky Ivan Hotěk. Slavnostní ceremonie zároveň položila základní kámen ke společné hlubší spolupráci mezi Českem a Indonésií na terénních a vědeckých projektech v oblasti.

Zoo Liberec se aktivně podílí na ochranářských projektech na různých místech naší planety a každým rokem uděluje cenu v podobě designové skleněné sošky listnatého stromu za výjimečné aktivity a počiny přispívající k ochraně přírody. Letošní hlavní cenu získal hejtman oblasti Berau (Borneo), pan Muharram, který se svými kolegy z ministerstva moří, místní armády, policie i neziskových organizací významně pomohl pracovníkům liberecké zoo v boji proti nelegálními obchodu s želvovinou, želvími vejci a želvovinovými výrobky v této lokalitě. „Naše jednotlivé ochranářské kroky započaly již v březnu 2018, kdy se celému týmu podařilo zadržet loď s více jak 1200 vejci karet obrovských (Chelonia mydas), které byly připraveny na export pro čínský a singapurský trh. Následující akce, kterou jsme v utajení připravovali několik měsíců, vyvrcholila v prosinci 2018 zabavením a následném symbolickém spálení obrovského množství výrobků a surového materiálu z želvoviny, která odhadem pocházela z více jak 300 kriticky ohrožených karet pravých (Eretmochelys imbricata),“ přibližuje oceněné ochranářské aktivity účastník obou akcí i samotného ceremoniálu a terénní pracovník Zoo Liberec, Tomáš Ouhel.

Součástí ceremoniálu bylo také otevření tématu užší spolupráce mezi zeměmi na úrovni ministerstev životního prostředí, která by prohloubila a ulehčila již probíhající společné úsilí směřující k zachování druhové rozmanitosti v Indonésii. Vzájemné podepsání dohody (tzv. Memorandum of understanding) by také by otevřelo dveře studentům a učitelům obou zemí a rozšířilo tím možnosti vědeckého přístupu a nabývání zkušeností v ochraně přírody.

„Slavnostním ceremoniálem a předáním ceny Strom biodiverzity chceme vyjádřit upřímné poděkování a potvrdit místní vládě a komunitě, jak moc si vzájemné spolupráce vážíme.  Bez jejich pomoci bychom nikdy nebyli schopni takových výsledků v ochraně přírody in situ dosáhnout,“ dodává ředitel zoo David Nejedlo.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Infocentrum JE Dukovany zve na speciální zábavně naučný dětský program „Po stopách elektřiny“

19:19 ČEZ: Infocentrum JE Dukovany zve na speciální zábavně naučný dětský program „Po stopách elektřiny“

Energetici na sobotu 4. května připravili pro malé návštěvníky speciální program zaměřený na výrobu …