„Za tu dobu je ale situace ve zdravotnictví ještě horší,“ konstatuje. „Žádná smysluplná reforma neproběhla,“ upozorňuje.
V současnosti ho rozčiluje expanze sítě ordinací praktických lékařů Moje ambulance. „Běžný lékař může mít na dveřích ordinace jen malou informační tabulku. Oni mají své placené náhončí v obchodním centru. To je prasárna nejhrubšího zrna, která nemá s etikou v medicíně co dělat. To z ní uděláme rvačku jako u mobilních operátorů, kteří se o klienty perou jako psi o kost?" ptá se. Podle Brabce jde o tunel na české zdravotnictví, který politici tolerují. „Poskytovatelé téže služby mají diametrálně odlišná pravidla. To je přece porušení hospodářské soutěže,“ myslí si lékař.
Vyzobávají nejzdravější pacienty na úkor ostatních lékařů
V Liberci zmiňovaná síť začala působit začátkem letošního roku jako šestnáctá ordinace v České republice. Jen za první měsíc nabrala několik stovek klientů. Získává je přes náborovou agenturu, která oslovuje zákazníky procházející obchodním centrem Forum v centru Liberce. Což se Brabcovi, jehož manželka je praktická lékařka, hrubě nelíbí. „Když bych já běhal po náměstí a přemlouval lidi, ať přejdou jako pacienti k mé manželce, lékařská komora mě vyloučí,“ konstatuje.
„Navíc zatahují do medicíny reklamní záležitosti typu akce pro studenty. Slibují jim různé výhody. Nabízejí on-line registraci. Doktor tohle nesmí, jakto, že to mají povoleno oni? Jsou zaměření zcela jasně na mladou a střední generaci. To znamená na lidi zdravé, na které nejsou potřeba velké náklady. O seniory takový zájem nemají. Vyzobávají si ty nejzdravější pacienty a na stávající ordinace nechávají ty zbývající,“ zmiňuje.
VZP úmyslně přivádí k bankrotu
V tomto bodě se shoduje s filozofem Václavem Umlaufem, který podobné praktiky vypozoroval u jisté zdravotní akciovky, která se také zaměřuje na lidi v produktivním věku, takže vykazuje zisk. „Souběžně s tím je úmyslným podfinancováním přiváděna k bankrotu Všeobecná zdravotní pojišťovna, aby mohla být následně privatizována. A pravděpodobným nástupcem je zmíněná akciovka se zdravím,“ vysvětluje Umlauf.
Podle Brabce se jedná o tunel na české zdravotnictví, který politici tolerují. Obrátil se i na prezidenta lékařské komory Kubka. „Dostal jsem odpověď, že majitelem Mojí ambulance je akciovka, tudíž nelékař, a proto na něj lékařská komora nemůže,“ objasňuje. „Existuje Úřad pro kontrolu hospodářské soutěže. Proč nezasáhne? Poskytovatelé téže služby mají diametrálně odlišná pravidla. To je přece porušení hospodářské soutěže,“ myslí si lékař.
Schizofrenik obvinil lékaře, že mu dává pervitin
Ivan Brabec pracoval jako dětský lékař v Liberci 23 let. Na prahu padesátky však mediínu opustil a začal pracovat v čajovně. Vadil mu všudypřítomný stres, kdy je lékař vlastně neustále jednou nohou v kriminále. Ještě než začal studovat medicínu, absolvoval nultý ročník na Dětské klinice v Praze. „Za ten rok jsem do márnice odvezl dvaadvacet dětí,“ vzpomíná na otřesné zážitky. I ve své praxi se setkával s psychicky náročnými případy. „Nezapomenu třeba na rodinu, kterým vypadlo roční dítě z okna. Otec, který ho měl hlídat, byl totiž totálně namol.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban