Mít značku na autě na přání bude možné. Poprvé se normou zaobírala sněmovna

26.10.2012 14:23

Motoristé by mohli v budoucnu mít na svých autech registrační značky podle svého přání. Dnes příslušnou normu k tomu projednávali poslanci a zákon poslali do druhého čtení.

 Mít značku na autě na přání bude možné. Poprvé se normou zaobírala sněmovna
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kmotrovská značka, ilustrační foto

Zákon ale bude skýtat další možnost – bude totiž možné přenést značku z jednoho vozu na jiný nebo ponechat původní značku na vozidle při jeho převodu na jiného majitele.

Zájemci o svou originální značku si budou moci určitou kombinaci znaků zarezervovat a jedna tabulka se značkou na přání je bude stát pět tisíc korun, takže na vozidlo deset tisíc. Značka na přání bude moci mít o jeden znak navíc, tedy osm znaků. Nebude ale smět obsahovat například vulgarismy.

Omezi se korupce

Podle dřívějšího vyjádření ministra dopravy Pavla Dobeše se tím omezí prostor pro korupci, protože přidělování lukrativních čísel často provázely úplatky. Nově by také mohl majitel vozidla za poplatek požádat o přidělení další tabulky k již vydané registrační značce, například pro nosiče kol nebo při poškození současné značky. Poplatek za vydání běžné tabulky se značkou se zvýší z 200 na 300 korun.

Obecní úřady obcí s rozšířenou působností, které motoristům značky vydávají, budou za tyto značky a jejich distribuci platit. Vláda se domnívá, že tyto náklady jim uhradí právě zvýšené poplatky.

Novela zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích se netýká jen značek. Například také výslovně zakazuje přetáčení tachometrů. Zahrnuje celkem tři okruhy změn. Kromě registrace aut je to schvalování typů aut a stanic technické kontroly.

Nová úprava by měla zjednodušit schvalování typů silničních vozidel při jejich dovozu ze zemí EU a zároveň zpřísnit činnost Stanic technické kontroly. Měla by vymezit povinnosti pracovníků STK a stanic měření emisí a zavést postihy za jejich neplnění. Novela také stanovuje sankce za přetáčení tachometrů. Pokuta může dosáhnout až 50 tisíc korun pro fyzickou osobu a pět milionů pro firmu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…