„Toflův gang“ půjde před soud. Kvůli vydírání je obžalováno 13 lidí

02.08.2012 15:10

Státní zástupce podal obžalobu v případě takzvaného Toflova gangu. Skupinu třinácti lidí viní, že vydírala a zastrašovala podnikatele z Jižní Moravy. Některým členům gangu hrozí přitom až šestnáct let vězení.

„Toflův gang“ půjde před soud. Kvůli vydírání je obžalováno 13 lidí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní těžkooděnci na demonstraci

Kauzu Toflova gangu ale možná nebudou řešit brněnští soudci. Jak Český rozhlas informoval, žalobce Martin Brzobohatý totiž požádal, aby se přesunula jinam. 

„Připojena je řada spisů, které byly žalovány brněnskými státními zástupci a souzeny brněnskými soudci, takže v průběhu dalšího trestního řízení není vyloučeno, že někdo ze státních zástupců nebo soudců bude vyslechnut jako svědek," vysvětlil Brzobohatý důvody, proč by bylo vhodnější, aby o té kauze rozhodoval jiný soud než krajský soud v Brně.

Podle něj se ale dá předpokládat, že soudní procesy nebudou zrovna jednoduché, neboť i vyšetřování bylo komplikované. 

„Obrovsky složitá záležitost je to také kvůli tomu, že se jednalo o osoby, které s ohledem na svou dlouholetou zkušenost z práce policistů nezanechávají nějaké výrazné stopy, takže řada jejich jednání je dovozována na základě nepřímých důkazů a na základě hodnocení věrohodnosti důkazů, které se podařilo shromáždit,“ dodal Brzobohatý. 

Vedl je policista, byl zabit

Činnost takzvaného Toflova gangu, tedy skupiny bývalých i současných kriminalistů, šokovala mnohé odborníky svým rozsahem i závažností. Řadu let ve více než třiceti případech podle obvinění muži zneužívali pravomoci úřední osoby, dopouštěli se vydírání nebo přijímali úplatky. 

Skupina získala jméno podle bývalého kriminalisty Michala Tofla, který údajně po svém odchodu od policie vedl gang, který "operoval" pak na na jižní Moravě, kde podnikatele vydíral. Sám Tofl pak byl v červnu 2010 zastřelen před svým domem v Brně-Žebětíně, když se autem vracel domů. Motiv činu zatím není známý, kriminalisté ovšem prý nevylučují osobní neshody nebo spory o peníze.

Vraždu Tofla přitom podle spisu naplánoval čtyřicetiletý muž z Prahy, Tofla ale zastřelili útočnou puškou dva muži z Brněnska. Jihomoravští policisté pak letos v květnu obvinili kvůli této vraždě tři muže. Všichni obvinění v kauze jsou recidivisté a za vraždu a nedovolené ozbrojování jim hrozí až dvacet let vězení.

Sám Tofl v kauze gangu sice figuruje, přímou souvislost s jeho vraždou ale jihomoravský policejní ředitel Tomáš Kužel nepotvrdil. 

„Nechtěl bych používat název Toflův gang, protože nepříliš přesně vystihuje tento specifický trestný čin. Určitě to nebyli jenom prostí vykonavatelé, ale jeví se nám to jako organizovaná skupina. Od začátku jsme velmi intenzivně spolupracovali s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu. Mohu dnes s jistotou sdělit, že bez této spolupráce bychom tento případ takto rychle určitě neobjasnili,“ upozornil Kužel před pár měsící.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

4:44 Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

Prozradil pirátský poradce Petr Beneš z pražského magistrátu citlivé informace protistraně, s níž se…