Budou Češi platit Havlem? Experti navrhují novou bankovku

15.01.2012 9:58

Na světě je další návrh, jak uctít památku prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Češi možná budou platit desetitisícikorunovou bankovkou s prezidentovým portrétem. Zastánci nápadu tvrdí, že by se tak vzpomínka na Havla trvaleji usadila v myslích lidí a to nejen v Česku. Lze však také namítnout, že by se Havel mohl stát terčem řady dalších lidových vtipů. Kolik občanů by při sobě nosilo bankovky s tak vysokou hodnotou?

Budou Češi platit Havlem? Experti navrhují novou bankovku
Foto: hns
Popisek: Bankovka s Havlem

Na stole leží další návrh k uctění památky prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Předseda Evropské numismatické asociace Evžen Škňouřil přichází s návrhem, aby byla v Česku zavedena nová desetitisícikorunová bankovka s portrétem Václava Havla. Informuje o tom server Lidovky.cz.

V ČNB se ke mně chovali arogantně

"Myslím, že teď je na to vhodná doba. Málokdo si uvědomuje, že morální potenciál Václava Havla by byl tímto způsobem trvale zvěčněn a zároveň distribuován do celého světa," uvedl Škňouřil.

Vzápětí si však postěžoval, že v ČNB ho s jeho nápadem arogantně vykázaly ze dveří. Prý mu arogantně odpověděli, že se o takové věci nemá starat. „Ale pokud vím, tak mají přijímat podněty občanů," vyjádřil nespokojenost Škňouřil.

Jedním z argumentů ve prospěch zavedení bankovky s Havlovým portrétem je podle Škňouřila i to, že by se dosud nejvyšší pětitisícová bankovka s prvním prezidentem republiky T. G. Masarykem dostala více do oběhu a neležela by jen v bankách.

Proti tomuto argumentu lze však postavit i opačný názor. Nestal by se Havel kvůli nové bankovce objektem nových lidových vtipů? Vezmeme-li v úvahu reálnou výši mezd v České republice, dostali by obyčejní lidé případné nové bankovky s Havlem do vůbec ruky?

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…