Klausův Mach: Nečasi, přeformuluj otázku do referenda o euru

13.11.2011 16:58

Premiérův slib, že uspořádá referendum o přijetí eura, je prý pokrytecký. Napsal to předseda euroskeptické Strany svobodných občanů Petr Mach. Výsledky takového referenda totiž podle něho nebudou mít v unii reálnou váhu.

Klausův Mach: Nečasi, přeformuluj otázku do referenda o euru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Petr Mach

Česká republika se totiž k přijetí eura zavázala již referendem o vstupu do EU v roce 2004, následně tento záměr ještě potvrdila schválením Lisabonské smlouvy. „O čem tedy máme v referendu rozhodnout? Jednou možností je tato otázka: "Souhlasíte s tím, aby vláda poprosila EU, aby nerozhodla o zavedení eura v ČR?" Každý ale uzná, že takové referendum by bylo vyhazováním peněz," píše ve své polemice Mach.

Kdyby Česká republika skutečně odmítala přistoupení k euru, musela by vypovědět obě zmíněné smlouvy - tedy i tu o vstupu do EU. Aby tedy bylo referendum efektivní, musel by se podle Macha premiér občanů natvrdo zeptat, zda si přejí v unii zůstat.

Nečas zapříčinil vznik dluhové unie, míní Mach

V projevu o situaci eurozóny premiér mimo jiné uvedl, že se měnová unie proměnila v dluhovou unii a že vznik Evropského stabilizačního systému státy v eurozóně vyjde na miliardy eur. „V případě ČR se bude jednat o desítky miliard korun, v případě záruk dokonce o stovky miliard korun, v případě členství v eurozóně," řekl již dříve Nečas.

Podle Macha však předseda vlády zapomněl dodat, že i on sám se podílel na vzniku této situace. „Byl to totiž Petr Nečas, kdo spolu s ostatními premiéry rozhodl 25. března tohoto roku, že změní Smlouvu o fungování EU tak, aby mohli zřídit Evropský stabilizační mechanismus, na nějž se budou muset státy eurozóny po roce 2013 skládat závratnými částkami. V případě ČR má jít o 250 miliard korun," argumentuje Mach.

Zeptejme se na Smlouvu

Pokud se tedy má o něčem v blízké době konat referendum, mělo by se občanů tázat na názor o Smlouvě o fungování EU, píše Mach. Bez tohoto dokumentu, který stanovuje vytvoření Evropského záchranného mechanismu, totiž eurozóna po právní stránce zůstane tím, čím byla, když jsme se rozhodli k ní přistoupit. Kdyby tedy občané v referendu smlouvu odmítli, de facto by přestaly platit všechny dokumenty zavazující státy k větší integraci.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: qot

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

zabavení majetku

Dobrý den, já bych byl s tím zabavováním majetku opatrný. Jednak to ve mě neevokuje nic dobrého. Také si nemyslím, že všichni Rusové můžou za politiku jednoho šílence. Sice si ho zvolili, ale ne všichni a asi ani ne tak úplně dobrovolně. Nebo jste jiného názoru? A hlavní věc co mě zajímá, co byste s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

900 kusů, ale peníze se kutálí. Kniha Petra Fialy o úspěšné vládě

4:45 900 kusů, ale peníze se kutálí. Kniha Petra Fialy o úspěšné vládě

Nová kniha Petra Fialy o vládnutí během krizí vyšla v malém nákladu v nakladatelství, které je s Fia…