Malá krevní sraženina dokáže změnit život

19.11.2011 0:00

Jsem-li zdraví, jen málokdo z nás myslí na to, jak tenká hranice nás dělí od toho, aby náš život zcela změnila nemoc.

Malá krevní sraženina dokáže změnit život
Foto:
Popisek:

Nepatrná krevní sraženina, která putuje naším krevním řečištěm tuto změnu zapřičiní téměř u 30 000 lidí ročně jen v naší republice. Pokud totiž ucpe některou z mozkových tepen nebo cév či dokonce způsobí krvácení do mozku, vznikne stav, který nazýváme cévní mozková příhoda. Dostane-li se člověku okamžité odborné pomoci a postižení není velké, nemusí tento stav zanechat na člověku žádné následky.

Ne každý má ale takové štěstí. Při ucpání krevního řečiště zpravidla dojde k poškození mozkových buněk, které zanechává trvalé celoživotní následky ve formě různého stupně postižení motoriky, psychiky nebo center řeči. Takové stavy silně omezují kvalitu života pacienta i jeho okolí.

Aby následky CMP byly minimální, je velmi důležité, aby se pacientovi dostalo odborné pomoci co nejdříve po záchvatu.Objeví-li se tedy příznaky, které toto postižení signalizují, je třeba neprodleně zavolat rychlou lékařskou pomoc.

V akutní fázi je nejprve nutno odstranit nebo rozpustit krevní vmetek a teprve, když je pacient stabilizován, začít vyhodnocovat jeho stav a stupeň poškození. Na této fázi se podílí celý tým odborníků, která kromě lékaře tvoří i různí terapeutičtí pracovníci, logoped, psycholog případně protetik. Ti vyhodnotí celkový pacinetův stav a stanoví plán rehabilitace, který by jej měl vrátit do života s co nejmenším omezením.

Při rehabilitaci pacientů po CMP nesmírně mnoho záleží nejen na stupni postižení, ale také na věku a kondici pacienta, na jeho vůli, trpělivosti a ochotě ke spolupráci a také na pomoci a podpoře jeho  nejbližších. I když rehabilitace bývá zpravidla poměrně dlouhá a náročná, pokud mají všichni opravdovou snahu a motivaci, úspěch se dostaví a postižený člověk se může vrátit do života bez větších následků.

ml,foto:archiv

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Redakce

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

Takhle začíná válka. Z otřeseného Slovenska chodí temné zvěsti

11:31 Takhle začíná válka. Z otřeseného Slovenska chodí temné zvěsti

Slovensko zažívá šok z atentátu na svého demokraticky zvoleného premiéra. „Je to odrazem násilného p…