Na justiční palác architekti upozorňovali už před šesti lety. 600 milionů je vniveč

12.01.2012 19:51

Výstavba justičního paláce stála Brno na pokutách téměř dvě miliardy. Není se ale čemu divit, vzkazuje Česká komora architektů. Stavbu podle nich provázely nezákonnosti a nekompetence už od samého počátku. Finanční úřad, který se případem zabýval, vyměřil za stavbu pokutu ve výši 1 935 623 540 korun, což je vůbec nejvyšší pokuta udělená státnímu orgánu v historii.

Na justiční palác architekti upozorňovali už před šesti lety. 600 milionů je vniveč
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

"Nám se jednoduše celkově nelíbil ten proces zadávání a vždy jsme chtěli zdůrazňovat, že architektonická veřejná soutěž je nejlepším a nejtransparentnějším způsobem zadávání,“ řekl pro agenturu Mediafax předseda komory architektů Jan Vrana s tím, že na tento fakt upozorňoval spolek už v roce 2005, a to jak krajský soud v Brně, tak i ministerstvo spravedlnosti a ministerstvo financí.

V pořádku nebylo ani samotné financování projektu. Oficiálně uváděný odhad ceny byl totiž  výrazně nižší, než skutečné náklady na stavbu.

600 milionů přišlo vniveč

„Za původně odhadnutou nereálně nízkou investiční částku 768 milionů korun nebylo možné stavbu takového rozsahu realizovat. Soudní znalec považoval za realistickou částku 1,2 miliardy korun. Realizace se ale vyšplhala až na 1,8 miliardy. Je tu tedy minimálně 600 milionů korun, které objektivně propadly vniveč,“ poukázal první místopředseda komory Jan Sapák.

Sapák zároveň připomněl, že již dávno existuje i rozsudek soukromoprávního řízení, který dokládá, že zadávání prací proběhlo nezákonným postupem. „Krajský soud obcházel zákon a dopustil se nezákonnosti ve věci zadávání veřejné zakázky na projekt,“ uvedl.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jhe

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

4:44 Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

Prozradil pirátský poradce Petr Beneš z pražského magistrátu citlivé informace protistraně, s níž se…