Protikorupční policie zadržela 10 lidí. Chtěli zkrátit daně o stovky milionů

05.12.2011 19:07

Protikorupční policie zadržela v Česku a na Slovensku deset lidí, obvinila je z pokusu o krácení daní. Při uplatňování neoprávněných nároků na nadměrný odpočet daně z přidané hodnoty mohli státu způsobit škodu nejméně 360 milionů korun. Sdělil to mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Protikorupční policie zadržela 10 lidí. Chtěli zkrátit daně o stovky milionů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Zadržení podle policie předstírali nákup karet na předplacenou registraci volného prostoru na internetu v systému Ikropolis.com, které v mnohasettisícových sériích fiktivně prodávali na Slovensko. "Tímto způsobem pak vznikl neoprávněný nárok na nadměrný odpočet daně z přidané hodnoty, který se snažili uplatnit," uvedl Ibehej. Podle něj hrozila škoda ve výši až půl miliardy korun.

Obvinění podle mluvčího policejního prezidia k maskování trestné činnosti používali vlastní virtuální banku Standard Credit Bank se sídlem na Komorských ostrovech a její pobočkou v Praze, ve které fiktivně převáděli peníze, které nikdy neměli. "Dokonce simulovali i internetové bankovnictví. Banka však nikdy neexistovala, vše byl jen elektronický klam," popsal Ibehej.

Podle daňové správy mohla být škoda ještě větší. "Tímto způsobem chtěli vylákat na českém státu více než 750 milionů korun," řekla České televizi mluvčí České daňové správy Jaroslava Musilová.

Devět obviněných bylo zadrženo 28. listopadu v Praze, Ústeckém kraji, Zlínském kraji a Ostravě, u dvou z nich při tom asistovala zásahová jednotka. Desátého podezřelého dopadli slovenští policisté na svém území. Podíl na rozkrytí této trestné činnosti měla i daňová správa. Na pět osob soudce uvalil vazbu.


Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…