Ve strašnickém krematoriu skončilo soukromé rozloučení s Havlem

23.12.2011 18:11

Ve strašnickém krematoriu se dnes s prezidentem Václavem Havlem při hodinovém soukromém obřadu rozloučila rodina a přátelé. Na závěr zazněla hymna někdejšího Československa, kterou lidé zpívali, a Havlův hlas ze záznamu.

Ve strašnickém krematoriu skončilo soukromé rozloučení s Havlem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Havel zemřel....ať žije král!

Na úvod obřadu zazněl jeden ze symbolů sametové revoluce - píseň Modlitba pro Martu. Havlova manželka Dagmar položila k rakvi kytici. V první řadě byli členové rodiny - dcera jeho manželky Nina či Havlův bratr Ivan. Herečka Táňa Fischerová přednesla první projev, další měl herec Jiří Bartoška, který řekl, že by si přál dát Havlovi cigaretu a vykouřit ji s ním na jeho venkovském sídle v Hrádečku. Další známý divadelník Oldřich Kaiser Havlovi slíbil, že jeho přátelé budou dál pokračovat v "show".

Promluvil i sám Havel

O hudební rámec smutečního obřadu se postaral muzikant Michael Kocáb, který spolu s Havlovou manželkou Dagmar vybral písně, jež měl prezident rád. V sále tak zazněly tóny slavné protiválečné písně Johna Lennona Imagine, hitu amerického rockera Lou Reeda Perfect Day či undergroundový kus Magické noci od Plastic People Of The Universe. Ze záznamu zazněla píseň Když jsem já šel tou Putimskou branou, kterou v noci před obřadem nazpívala bývalá první dáma Havlová.

Na úplný konec obřadu se hrála československá hymna. Lidé se spontánně dali do zpěvu, někteří na jejím konci tleskali. Poté se zatáhla opona a ze záznamu zazněl Havlův citát: "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Zapněte si mobilní telefony". Věta, kterou slavný literát a dramatik pronesl na konci svého filmového debutu Odcházení, připomněla jeho pověstný smysl pro humor.

Mezi smutečními hosty byli například herečky Jiřina Bohdalová, Jiřina Jirásková, herec Martin Stropnický s manželkou Veronikou Žilkovou, herci Tomáš Töpfer, Jiří Lábus a Kaiser, Bartoška, chirurg Pavel Pafko či zpěvák Jiří Macháček.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Společnost Elektrárna Dukovany II obdržela doplněné nabídky od uchazečů na dostavbu

16:46 ČEZ: Společnost Elektrárna Dukovany II obdržela doplněné nabídky od uchazečů na dostavbu

Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), stoprocentní dceřiná společnost ČEZ, obdržela doplněné n…