„Díky, Orbáne!” Co Maďarsko a Polsko prosadilo, Jourovou nepotěší

21.07.2020 11:17

Po pěti dnech došli lídři Evropské unie k dohodě v otázce fondu obnovy a rozpočtu. Schválila se částka 750 000 000 000 euro, které si Evropská unie vypůjčí na finančních trzích. „Výsledek summitu EU je pro Česko dobrý, mám z toho radost,“ okomentoval situaci premiér. Z podmínek pro čerpání peněz však oproti předchozímu návrhu vypadla podmínka dodržování právního státu. „Měli jsme stejné pozice. Děkuji premiérovi Orbánovi za vynikající spolupráci a historickou výstavbu této smlouvy pro Polsko, Maďarsko a Evropu jako celek,“ ocenil spolupráci se svým maďarským kolegou polský premiér Mateusz Morawiecki.

„Díky, Orbáne!” Co Maďarsko a Polsko prosadilo, Jourovou nepotěší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Česka Andrej Babiš a premiér Maďarska Viktor Orbán

Anketa

Líbí se vám finální podoba ,,záchranného plánu" EU za 750 miliard euro?

4%
96%
hlasovalo: 9204 lidí

Lídři Evropské unie se dohodli na fondu obnovy a rozpočtu. Stalo se tak pátý den jednání. Dnes ráno to oznámil předseda Evropské rady Charles Michel. Celkový objem fondu bude 750 miliard eur. Fond má pomoci ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí. Peníze si Evropská unie bezprecedentně vypůjčí na finančních trzích. Více jsme psali ZDE.

Česká republika bude z fondu obnovy a rozpočtu EU čerpat 35,7 miliardy eur, půjčit si může dalších 15 miliard eur. Český premiér Andrej Babiš je s výsledkem spokojený, neboť se zvýšila pružnost převodu peněz mezi jednotlivými fondy. To považuje Babiš za klíčové pro Českou republiku. „Výsledek summitu EU je pro Česko dobrý, mám z toho radost,“ měl dle Aktualne.cz prohlásit.

Celý článek ZDE:

Pro to, aby mohla vláda čerpat z fondu obnovy v následujících třech letech, tak bude muset předložit plán reforem. „Je potřeba naši ekonomiku restrukturalizovat, musíme se soustředit hlavně na investice, musíme se soustředit na naše zdravotnictví,“ prohlásil Babiš.

Dle serveru euobserver.com oproti předchozím návrhům vypadla podmínka dodržování právního státu pro čerpání z fondu. Dle webu informujícím o dění v Evropské unii je nutný kompromis. Evropská komise však bude stále moct, pokud bude mít podezření na porušování zásad právního státu, navrhnout opatření či sankce, které bude muset schválit kvalifikovaná většina zemí. Novinka zřejmě nepotěší českou eurokomisařku Věru Jourovou, mezi jejíž portfólio patří právě i dohlížení nad stavem právního státu v členských zemích Evropské unie.

Celý článek ZDE:

„Tento kompromis je vítězstvím maďarského premiéra Viktora Orbána, který odmítl nový mechanismus spojující právní stát s rozpočtem EU. Podporoval ho polský premiér Mateusz Morawiecki a další státníci, kteří považovali původní návrh za příliš všeobecný,“ psalo se na webu. Maďarský premiér Viktor Orbán měl též požádat německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby ukončila pro něj ponižující sankční postup dle článku 7 proti Maďarsku za možné porušení unijních pravidel a hodnot. Merkelová však na tiskové konferenci uvedla, že k tomu by Maďarsko muselo učinit zásadní kroky. Jaké však neuvedla.

Podobně informovala i jiná internetová stránka zabývající se Evropskou unií – euractiv.com. „Evropa nyní potřebuje finanční injekci. Společná práce visegrádské skupiny vedla k tomuto úspěchu,“ prohlásil na tiskové konferenci Polska a Maďarska polský premiér Mateusz Morawiecki. Okomentoval tak odstranění podmínky dodržování právního státu pro přístup k financím. Polsko by mělo dle rozpočtu obdržet 125 miliard euro v dotacích a dalších 34 miliard euro v půjčkách.

Celý článek ZDE:

Anketa

Který z okolních šéfů vlád je nejlepší?

2%
94%
hlasovalo: 20205 lidí

Polský premiér odstranění podmínky právního státu okomentoval slovy: „Tento mechanismus, který ještě není vytvořen, bude podléhat validaci Evropské rady. Bez souhlasu Visegrádské skupiny se zde nic nestane, protože Evropská rada znamená jednomyslné hlasování. Nesouhlasím s obviňováním Polska z porušení právního státu. Jsme v nerovném dialogu s evropskými institucemi. Jedná se o dva samostatné problémy, které jsme v závěrech uvedli. Chceme právní stát, ale také finanční disciplínu,“ pověděl Morawiecki.

Před summitem se dle serveru euractiv předpokládalo to, že bude nutné dodržovat podmínky právního státu pro přístup k fondům Evropské unie.

„Měli jsme stejné pozice. Děkuji premiérovi Orbánovi za vynikající spolupráci a historickou výstavbu této smlouvy pro Polsko, Maďarsko a Evropu jako celek,“ poděkoval polský premiér maďarskému kolegovi.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …