Evropa je silná! jásá šéf EU. Společný dluh dohodnut. A z ČR jdou zlá slova

21.07.2020 8:05

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se pátý den summitu dohodli na parametrech fondu obnovy ekonomik a budoucího sedmiletého rozpočtu. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je výsledek summitu pro Česko dobrý. Ne všichni však mají takový názor...

Evropa je silná! jásá šéf EU. Společný dluh dohodnut. A z ČR jdou zlá slova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
reklama

Konečně. Na začátku pátého dne jednání se lídři Evropské unie shodli na fondu obnovy a rozpočtu. Dnes ráno to oznámil předseda Evropské rady Charles Michel. Celkový objem fondu bude 750 miliard eur. Fond má pomoci ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí. Peníze si Evropská komise bezprecedentně vypůjčí na finančních trzích.

Anketa

Líbí se vám finální podoba ,,záchranného plánu" EU za 750 miliard euro?

4%
96%
hlasovalo: 9176 lidí

Michel je s jednáním spokojený. „Dokázali jsme to, Evropa je silná,“ jásal nad jednotností Evropy Michel. Výsledek považuje za úspěch pro všech 27 členských zemí. Podle něj ukázaly odpovědnost a solidaritu. Píše to server Českénoviny.cz.

Česká republika bude z fondu obnovy a rozpočtu EU čerpat 35,7 miliardy eur, půjčit si může dalších 15 miliard eur. 

Celé jednání následně okomentoval protiislámský politický aktivista Martin Konvička. Nekrytých, ‚natištěných‘ peněz, které se z valné části ‚uvolní‘ do politicky motivovaných projektů typu grantů a dotací na bizarnosti všeho druhu. Takže vítězem bude rostoucí byrokracie, která bude psát, zpracovávat a hodnotit projekty všeho druhu. Kapacita odklánění bude obrovská, stejně škála možností udělat chybu, a tím dát hlavu na špalek. Ztráta to bude pro ‚tradiční‘ podnikatelské vrstvy – tedy pro ty, kdo se snaží obejít bez vyplňování ‚eurolejster‘ a taky pro střádaly, kteří mají finance v bankách. Tedy řekněme pro střední třídu,“ míní Konvička.

„Abychom si rozuměli: Strategie dostat se z nezaviněného ekonomického propadu inflací a státním bankrotem nemusí být vždy špatně. Po 2. světové válce si nějakými formami znehodnocení úspor neprošel jen východní blok (např. naše ‚měna‘ v 53. roce), ale i západní blok (inflace ve Francii, Itálii...). Jenže tehdy byl ten inflací poháněný růst relativně zdravý, založený na obnově ekonomiky, růstu domácí spotřeby, taky trochu na zbrojení. Tady se vše nalije do větrníků, elektomobility a ‚studií genderové spravedlnosti‘. Různé státy v tom budou podle svého naturelu bruslit – čekám např. více investic do dopravní infrastruktury ve středovýchodní Evropě – ale obecně se ten balík peněz spálí s minimem užitku,“ dodal.

„Tak tohle je hodně zlá zpráva,“ tvrdí pak Mojmír Mikuláš z hnutí Trikolóra. „Požírání budoucnosti a zadlužení na generace odsouhlaseno. Za dluhy krachujícího jihu budou ručit i naše děti. Lídři se nakonec shodli na všech zásadních položkách fondu, jehož čerpání bude spojeno s klimatickými cíli EU a podmíněno dodržováním principům právního státu,“ citoval Mikuláš a doplnil zprávu červeným vykřičníkem a otazníkem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

18:16 Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

Senát ve středu večer schválil usnesení, které velmi ostře reagovalo na kauzu Vrbětice. Předcházela …