„Nikdo nás nepřinutí, aby sem přijelo možná až 50 000 uprchlíků, o kterých nic nevíme,“ burácel na předvolebním mítinku Fico

5. 2. 2016 22:12

Slovenský premiér Robert Fico dnes při odstartování závěrečné série volebních mítinků své strany Směr-SD před březnovými parlamentními volbami v Detvě slíbil odmítnutí povinných kvót na přerozdělování migrantů mezi členské státy EU, ale i pokračování opatření ke zlepšení životní úrovně obyvatel. Ficova strana je na Slovensku favoritem k opětovnému vítězství ve volbách, i když jeho popularita podle posledních průzkumů veřejného mínění údajně klesla a strana by prý přišla o většinu křesel.

„Nikdo nás nepřinutí, aby sem přijelo možná až 50 000 uprchlíků, o kterých nic nevíme,“ burácel na předvolebním mítinku Fico
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér SR Robert Fico

„Nebudeme respektovat kvóty, budeme pokračovat v žalobě, kterou jsme podali u lucemburského soudu. Nikdo nás nepřinutí, aby sem přijelo možná až 50 000 uprchlíků, o kterých nic nevíme,“ nastínil Fico své plány za ohromného potlesku asi pěti set sympatizantů Směru-SD ve sportovní hale v Detvě. Fico proti kvótám vystupuje dlouhodobě a jeho kampaň podle toho i vypadala. Poněkud mu ji ale zastínily nátlakové akce slovenských učitelů a zdravotních sester za zlepšení pracovních podmínek a vyšší platy.

Podle šéfa Směru dále dokáže zajistit stabilitu země jen vláda s účastí jeho strany. „Vidíme jen dvě možnosti. Jedna možnost je, že vznikne stabilní koalice, možná ze dvou stran a s účastí Směru-SD. Druhou alternativou je, že se slepí šest-sedm stran a vytvoří podobný slepenec jako v roce 2010 až 2012,“ uvedl slovenský premiér narážku na bývalou koalici stran pravého středu premiérky Ivety Radičové, která se rozpadla v otázce pomoci zadluženým zemím eurózony.

Následné předčasné parlamentní volby se ziskem 44,4 procenta hlasů vyhrál právě Ficův Směr-SD, přičemž mu zisk většiny křesel v parlamentu umožnil sestavit jednobarevnou vládu. Podle posledních průzkumů prý ale Směru-SD preference klesly.

Sto tisíc nových pracovních míst do čtyř let

Socialisté jsou pak podle Fica připraveni pokračovat v opatřeních ke zlepšení životní úrovně obyvatel, která strana zahájila po Ficově prohře v přímých volbách hlavy státu před dvěma lety. „Když se Slovensku daří, tak je důležité, aby lidi pocítili ve vlastní kapse, že ekonomika šlape. V politice, co se týče dělení s lidmi o dobré ekonomické výsledky, budeme pokračovat i nadále,“ prohlásil Fico, jehož mítink doplnila vystoupením populární slovenská kapela Desmod.

Směr už dříve prosadil například zavedení bezplatné přepravy dětí, studentů a seniorů ve státem dotovaných vlacích či snížení sazby daně z přidané hodnoty na vybrané potraviny a poskytování dotací na školní lyžařské kurzy. Do roku 2020 Směr slibuje v pětimilionovém Slovensku sto tisíc pracovních míst a dále tak snížit nezaměstnanost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Tato dětská kniha se vážně prodává: Santa Claus je černý gay a má manžela bělocha. Líbají se, pijí kakao. A jsou svoji

11:11 VIDEO Tato dětská kniha se vážně prodává: Santa Claus je černý gay a má manžela bělocha. Líbají se, pijí kakao. A jsou svoji

Agentura Hate Free představila novou knížku. Na pultech ochodů si zájemci mohou prohlédnout Santova …