„Proč jsou ještě v EU?“ Orbán podepsal spolupráci s Íránem. A je zle

18.11.2022 21:35 | Ze sítí

Maďarsko a Írán podepsaly ve čtvrtek dohodu o ekonomické spolupráci. Jak uvedl maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó, jde o selský rozum a pragmatismus. Ve chvíli, kdy Írán dodává drony ruské armádě, jež je využívá k útokům na Ukrajinu, to samozřejmě vyvolalo bouřlivé reakce. I proto, že Írán také na svém území potlačuje protesty.

„Proč jsou ještě v EU?“ Orbán podepsal spolupráci s Íránem. A je zle
Foto: Repro Twitter
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

„Proč jsou ještě v EU?“ touto otázkou zareagoval komentátor Martin Fendrych na zprávu serveru Novinky.cz, jenž informoval o tom, že se Maďarsko dohodlo na spolupráci s Íránem.

Jinému problému s Maďarskem se pak věnuje David Ondráčka. „Orbán vydírá EU, že zablokuje peníze pro Ukrajinu, pokud mu nedají EU fondy (pozastavené kvůli porušování zásad právního státu v Maďarsku). Pragmatismus by radil mu ustoupit, ale tohle je dost nechutná vydíračka,“ poznamenal ke zprávě s odkazem na dva ministry české vlády Zbyňka Stanjuru a Mikuláše Beka David Ondráčka. Jak píše server Aktuálně.cz, Orbán totiž vydírá unii blokováním peněz pro Ukrajinu. Gambit mají rozseknout Češi, jako předsedající země. Jde o to, že země EU si chtějí půjčit 18 miliard eur, aby je mohly předat Ukrajině na financování provozu státu v příštím roce.

Ale zpět ke spolupráci Íránu s Maďarskem. „Irán je stát, který: vyvíjí jaderné zbraně, dodává zbraně vč. dronů vražednému ruskému režimu ve válce na Ukrajině, vraždí svoje obyvatele za banální přestupky, masakruje demonstranty a mučí své odpůrce ... a nově se přátelí s Maďarskem. Maďarsko by se dle mě mělo začít chovat jako člen a spojenec v rámci EU i NATO. Jeho paktování se s teroristickými státy je hanebné. A snaha o bližší spolupráci v rámci V4 je podle mě také zbytečná, protože zastáváme zcela jiné hodnoty než Orbánův režim,“ uvedl místopředseda Poslanecké sněmovny za KDU-ČSL Jan Bartošek.

„Je to zrada vlastních spojenců a zrada společně sdílených hodnot. Říkat tomu ‚selský rozum‘ je urážka všech sedláků. Ti nikdy zradu v morální výbavě neměli,“ podotkl také Miroslav Kalousek (TOP 09).

„Spolupráce Viktora Orbána s Íránem posouvá Maďary daleko od hřiště demokratických států a je bezpečnostním rizikem pro celou EU. Takový stát nemá v EU co dělat. Připomeňme, že Írán dodává drony Rusku, podporuje teroristický Hizballáh či zabíjí vlastní lidi za např. špatně nasazený šátek,“ poznamenal dále také poslanec Šimon Heller (KDU-ČSL).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

20:15 Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

„Dnes čelíme dvěma velkým existenčním hrozbám; woke kultuře a imigraci,“ řekl na konzervativní konfe…