"Velký sněm" Holešovské výzvy. Mezi hosty Bárta i Okamura

19.01.2013 13:03

AKTUALIZOVÁNO Několik stovek odpůrců vlády se dnes odpoledne sešlo v Praze na akci, kterou pořadatelé nazvali Velký sněm. Účastníci žádali odchod Nečasova kabinetu a změnu politického systému. Poslance, starosty či hejtmany by chtěli volit přímo. Volali také po zavedení prezidentského systému či po možnosti politiky odvolat v referendu. K publiku v sále vinohradského národního domu promluvili třeba senátor Tomio Okamura či poslanec Vít Bárta (VV).

"Velký sněm" Holešovské výzvy. Mezi hosty Bárta i Okamura
Foto: Hans Štembera
Popisek: Holešovská výzva

"Statisíce lidí v této zemi doslova živoří. Aby přežili, zadlužují se. Ti, kteří pomohli k vytvoření této situace, si neuvědomují, že zoufalství může vyústit v násilí," řekl ČTK jeden z organizátorů Slávek Popelka. Podle něj má "lid právo vládu změnit a ustavit novou", pokud pro něj kabinet nepracuje. Poukazoval i na korupci.

Podle ekonoma Pavla Kohouta by se měla změnit Ústava. Navrhuje zavést v Česku prezidentský systém jako v USA, kdy by hlava státu vedla také vládu. Do sněmovny by lidé měli volit poslance přímo. Zákonodárci by nesměli být ministry. Ministerstvo financí by Kohout rozdělil na víc úřadů a při tvorbě rozpočtu by vycházel z příjmů.

Bárta se omluvil, že VV umožnily vznik Nečasovy vlády

Podle poslance Víta Bárty (VV) by přímá volba zákonodárců omezila "moc kmotrů a zkorumpovaných stran" v Česku. Odpůrci vlády ho přivítali potleskem. Řekl jim, že jeho strana se "naivně domnívala", že se systém dá změnit výměnou politiků. "Přicházím s těžkým pocitem toho, že jsem si vědom odpovědnosti za to, že jsem v roce 2010 umožnil vznik Nečasovy vlády. Mám potřebu omluvit se za ten čin a chci napravit svou chybu," uvedl Bárta. Ke změně podle něj musí spojit síly poslanci, senátoři, protivládní hnutí i ostatní občané.

Pro kritiku českého systému si vybral jako příklad ceny piva. "Basa plzně se ve Weidenu prodává o 40 procent levněji než v Plzni," řekl. Vadilo mu i to, že se zmenšují čokoládové tyčinky, jejich cena je ale stejná. Mohou za to mimo jiné zákony, které "prospívají exekutorům a lichvářům". Řekl, že když se sám jako někdejší ministr dopravy snažil stavět levnější silnice, byl diskreditován a kriminalizován.

Bártu prvoinstanční soud potrestal 18 měsíci vězení s třicetiměsíční zkušební lhůtou za to, že údajně někdejším spolustraníkům platil za loajalitu. Odvolací soud ale v prosinci uvedl, že kolegy neuplácel.

Okamura je pro radikální změnu politického systému

Také podle senátora Tomia Okamury je jedinou cestou "radikální změna politického systému a nastolení přímé demokracie", moc by prý měli mít v rukou občané. Volili by si přímo zákonodárce, starosty i hejtmany, v referendu by je mohli odvolat a politici by měli trestní a hmotnou odpovědnost, vypočítal Okamura. Prosil publikum, aby se shodlo aspoň na jednom z bodů, jinak se prý "síla rozplizne".

Někteří účastníci setkání byli netrpěliví, vystoupení hlasitě komentovali a pokřikovali po řečnících. Pořadatelé je mírnili. V okolí národního domu bylo vidět policejní hlídky. Na náměstí pak organizátoři svolávali z reproduktorů k účasti kolemjdoucí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Neutíkáte od problému?

Na vyřešení důchodové reformy jste měli dost času, když jste byli ve vládě, a to i ještě před covidem. Nepřišli jste s ničím a teď o ní nechcete ani s koalicí jednat, ale jak chcete i do budoucna prosadit nějakou zásadní reformu, když už teď se zdají jednání ve slepé uličce? Já mám obavu, že se jako...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

22:15 Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

Výskyt černého kašle v ČR dosáhl svého dlouholetého maxima. Vedle zvýšeného výskytu černého kašle se…