Vláda projedná plán, který má dostat do vedoucích pozic víc žen

10.07.2016 10:09

Opatření, která by ženám zajistila dvě pětiny míst na kandidátních listinách do voleb či ve vedení úřadů, obsahuje plán pro vyrovnané zastoupení žen a mužů v rozhodovacích pozicích. Dokument s úkoly do roku 2018 by měla v pondělí projednávat vláda, vrací se k němu po třech týdnech. Materiál připravil tým ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), píše ČTK.

 Vláda projedná plán, který má dostat do vedoucích pozic víc žen
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier

„Ženy v současnosti tvoří 44 procent ekonomicky aktivního obyvatelstva ČR. Zároveň tvoří 56 procent studujících všech vysokých škol a 61 procent jejich absolventů a absolventek. Přes výše uvedené skutečnosti zůstávají nadále výrazně podreprezentovány v rozhodovacích pozicích,“ uvedli autoři plánu.

V sedmnáctičlenné vládě jsou tři ministryně. V parlamentu připadá ženám necelá pětina křesel, v zastupitelstvech měst a obcí 27 procent. V představenstvech firem mají 12 procent míst, ve firmách obchodovaných na burze devět procent řídicích pozic. Podle autorů tak Česko patří v EU k zemím s nejnižším podílem žen na rozhodování.

Vláda by měla podle plánu do konce roku znovu dostat návrh zákonných pravidel, podle nichž by ženám či mužům na kandidátních listinách připadlo aspoň 40 procent míst. Loni kabinet volební novelu s kvótami odmítl. Nyní by se pozitivní opatření mělo týkat parlamentních, krajských i evropských voleb.

Kvóta podle autorů nemá jednu skupinu zvýhodnit, ale má zajistit rovný přístup. „Ženy a muži nemají v politice stejnou startovací čáru. Vyššímu zapojení žen do politiky brání řada viditelných i neviditelných bariér,“ uvádí plán. Poukazuje na netransparentní sestavování kandidátních listin, předsudky i rozdílné hodnocení žen a mužů či „patriarchální model rodiny“.

Do konce letoška by měla vzniknout i analýza volebních kampaní. Má se zaměřit hlavně na výskyt stereotypů. Vzniknout by měl také návod pro politické strany, aby političkám daly víc prostoru.

Plán obsahuje také opatření k vyššímu zastoupení žen ve vedení státní správy, státních a polostátních firem, škol či ve vědě. Počítá se i s kampaněmi, které by měly „zviditelnit ženské osobnosti“ z kultury a sportu. Uskutečnit by se měly do konce příštího roku.

Sobotkův kabinet se v programovém prohlášení zavázal, že bude „důsledně uplatňovat princip rovnosti žen a mužů“. Zmínil mimo jiné právě podporu vyššího zastoupení žen v rozhodovacích pozicích. Vláda pak přijala strategii rovných šancí, která čtyřicetiprocentní kvótu do voleb obsahovala. Následnou volební novelu, která dvě pětiny míst na kandidátních listinách měla „podreprezentovanému pohlaví“ zaručit, před rokem pak ale už odmítla. Proti byli lidovci a ANO.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…