„Zemřu, ale nevzdám se.“ Putin oslavil výročí konce války dojemnou vzpomínkou

10.05.2019 9:52

Ruský prezident Vladimir Putin pronesl při příležitosti oslav vítězství ve druhé světové válce projev, ve kterém mluvil o dnešním odkazu hrdinství vojáků bojujících proti nacismu. Jako motto si tentokrát zvolil příběh vojáků v posádce ve městě Brest. Hned na počátku války v boji s německými útočníky všichni zemřeli, nechali však po sobě na zdi vzkaz: „Zemřu, ale nevzdám se.“

„Zemřu, ale nevzdám se.“ Putin oslavil výročí konce války dojemnou vzpomínkou
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Ruský prezident Vladimir Putin

Milí občané Ruska! Vážení veteráni!

Soudruzi, vojáci a námořníci, seržanti a staršinové, strážní důstojníci a praporčíci! Soudruzi důstojníci, generálové a admirálové!

Blahopřeji vám ke Dni vítězství – dni naší hrdosti a zármutku, naší nekonečné vděčnosti obráncům vlasti, kteří porazili nacismus.

Anketa

Jaký máte vztah k německému národu?

12%
69%
hlasovalo: 14835 lidí

Dnes jsou ti všichni na piedestalu velikého vítězství. Za ně bojovali a dřeli, prošli krutou cestu nelidských zkoušek a s neochvějnou pevností stáli v žáru bitvy. Všichni vydrželi, dali všechno, co mohli, a utrpením dosáhli vítězství!

Každý rok stále více a více pociťujeme morální moc tohoto bezprecedentního činu, uvědomujeme si vnitřní hodnotu vojenského triumfu našich lidí.

Byli to právě oni, kdo bránili a zachránili vlast, stali se nadějí, baštou pro celé lidstvo, hlavním osvoboditelem národů Evropy.

V historii naší země je spousta hrdinských úspěchů, ale vítězství nad fašismem patří zvláštní místo, odplatě nacistům za všechna jejich zvěrstva, za to, že se rozhodli, že jsou vyšší rasou, a vyvolali strašnou válku.

Mnohé státy se podrobily této nestydaté síle a beztrestnost zastínila oči nacistů. Mysleli si, že za pár týdnů mohou ovládnout i Sovětský svaz, tisícileté historické Rusko. Nepodařilo se!!

Ano, po zrádném vpádu nepřítele na naše území došlo k porážkám, ústupům a těžkým ztrátám, ale Rusko to nezlomilo.

Již počátkem července 1941 povstalo více než pět milionů bojovníků, desetitisíce dobrovolníků odešly bojovat za národní osvobození.

V ohni bojů byly stovky továren přesunuty na východ a v nevídaně krátkém čase byla výroba obnovena na Urale, v Povolží a na Sibiři.

„Všechno pro vítězství“ bylo mottem týlu. Právě tady byla otevřena naše „druhá fronta“ – práce a hrdinství. Tento mocný arzenál pracoval bezchybně.

Vítězství bylo ukuto celým národem. Jeden z prvních podlých, náhlých útoků uchvatitelů byl veden na posádku pevnosti Brest. Bojovali do posledního. Potomkům nechali na stěně citadely nápisy, ze kterých se i dnes tají dech. Zní nám jako přísaha a jako odkaz: „Zemřu, ale nevzdám se.“

Ruští vojáci dnes říkají, že tento odkaz nebyl zapomenut. Tato přísaha byla přijata současnou generací obránců vlasti a je hlavní zárukou absolutní spolehlivosti a nepřekonatelnosti ruských zbraní.

Tak přesně myslely a jednaly v letech Velké vlastenecké války miliony lidí, lidé bojovali za svou vlast v rozhodujících bitvách u Moskvy a u Stalingradu, v Kurském oblouku a na Dněpru.

Vítězství bylo dosaženo odvahou účastníků obrany starých ruských metropolí, Kyjeva a Velkého Novgorodu, nebojácností obránců Smolenska, Oděsy, Sevastopolu, bezmezné odolnosti obyvatel obléhaného Leningradu.

U každého předmostí, na každé hranici se ukazovala obrovská duchovní síla. Často to byli velmi mladí lidé: mezi nositeli titulu Hrdina Sovětského svazu je více než polovina bojovníků, kterým nebylo ani 25 let.

Mnozí šli na frontu přímo ze školy a navždy tam zůstali, nepoznali štěstí lásky, rodiny a narození dětí.

Vojáci nelitovali svých životů pro svobodu své země, v zájmu mírové budoucnosti, v zájmu každého z nás. Nikdy nezapomeneme na jejich odvahu a obětavost, nezměrnou cenu, kterou zaplatili za svobodu.

Skláníme své hlavy před vzpomínkou na syny, dcery, otce, matky, dědečky, manžely, manželky, bratry, sestry, kolegy, příbuzné, přátele. Truchlíme pro veterány, kteří už s námi nejsou.

(Minuta ticha.)

Vážení přátelé!

Vzpomínka na Velkou vlasteneckou válku a její pravdu, to je naše svědomí a naše odpovědnost.

Dnes vidíme, jak v řadě států úmyslně deformují válečné události, jak idealizují ty, kteří zapomněli na čest a lidskou důstojnost, sloužili nacistům, bezostyšně lhali svým dětem, zradili své předky.

Naší svatou povinností je chránit autentické hrdiny. Pokloníme se všem veteránům vítězné generace. Žijete v různých zemích, ale úsilí, které jste spolu završili, nemůže být rozděleno. Budeme vždy ctít vás všechny, oslavovat vítězství, které bylo a zůstane pro všechny.

Vážení soudruzi!

Poučení z minulé války jsou stále relevantní. Udělali jsme a uděláme vše potřebné k zajištění vysoké bojové schopnosti našich ozbrojených sil, obranného potenciálu nejmodernější úrovně, dále posílíme prestiž vojenské služby, autoritu vojáků a důstojníků, obránců vlasti.

Rusko je zároveň otevřeno spolupráci se všemi, kdo jsou skutečně připraveni odolávat terorismu, neonacismu a extremismu. Kolektivní odpor vůči smrtonosným myšlenkám je opět zásadní.

Vyzýváme všechny země, aby si uvědomily naši společnou odpovědnost za vytvoření efektivního bezpečnostního systému pro všechny.

Naši lidé vědí, jaká válka je. V každé rodině přinesla zármutek, nesčetné utrpení. Nezapomněli jsme, všichni si pamatujeme a zbožně ctíme statečnost vojáků vítězství. Je to jmenovitě na jejich počest: naše vojenské přehlídky, bouře pozdravů a zástupy Nesmrtelného pluku.

Den vítězství vždy spojuje, propojuje všechny generace, otevírá vzájemně srdce. Dnes neskrýváme své emoce a tyto upřímné pocity spojují celé Rusko.

Jsme hrdí na naši solidaritu, jsme rádi, že naše děti a vnoučata jsou s námi, že jim můžeme dát posvátnou vzpomínku na hrdinské úspěchy našich otců a dědů a být si jisti, že jejich vzepjetí, jejich vítězství budou žít věčně.

Sláva národu – vítězi!

Ať žije den vítězství!

Hurá!


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Irena Ryšánková

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…