1968: Pokud se budete bránit, pověsíme vás, hrozili ministru obrany

22.08.2010 7:35

Před 42 lety vstoupila vojska Varšavské smlouvy do Československa, nebylo to ale tak docela nečekané. Ze strachu, že se invaze prozradí, kontaktovali totiž Sověti ministra národní obrany s varováním: jestli se budete bránit, budete viset.

1968: Pokud se budete bránit, pověsíme vás, hrozili ministru obrany

Vojáci Varšavské smlouvy a především Sověti v jejich řadách nebyli zdaleka tak neohrožení a stateční, jak se traduje. Historik Daniel Povolný z Vojenského historického ústavu naopak mluví o jejich velkém strachu.

"Ideologicky zpracovaní a vystrašení Sověti přijížděli do země, kde čekali kontrarevoluci. Báli se i napít, aby nebyli otráveni," vysvětlil pro server iDNES.cz. "Jejich stres byl natolik velký, že často bezdůvodně stříleli - někdy i sami na sebe. Jen v roce 1968 zahynuli při nehodách sto čtyři Sověti, z toho čtyřiadvacet na střelná poranění při neopatrném zacházení se zbraní."

Když se budete bránit, budete viset

Ze strachu pramenil také způsob, jakým vojska do země vnikla. Věci se totiž nepřirozeně uspěchaly. Už dvacátého srpna večer vydal sovětský ministr obrany Andrej Grečko rozkaz výsadkovým divizím, aby uspíšily start letu na Prahu a Brno. Do původní půlnoci neměly čekat ani pozemní jednotky. 

Jen deset minut po vydání rozkazu ale velitelé dvou východoněmeckých tanků a dvou transportérů nevydrželi a sami přejeli hranice u Vejprt. Grečko se podle historika ze strachu před prozrazením a jakoukoli protiakcí československých vojáků spojil se svým místním protějškem Martinem Dzúrem. "Pokud padne jediný výstřel, budete viset na telegrafním sloupu," vyhrožoval mu.

I v přesile se Sověti báli

Okupace Československa nebyla žádnou brilantní vojenskou operací. "Země byla obsazena za čtyřiadvacet hodin, protože sovětští plánovači se domnívali, že jeho armádu rozložila kontrarevoluce. A když se pak někde invazním vojskům postavili do cesty Čechoslováci, plány maršálů se hroutily," vysvětlil historik Povolný.

Sověti prý měli doslova hrůzu z toho, že se jim občané postaví na ozbrojený odpor. A to i přesto, že by byl vzhledem k jejich přesile marný.

Čtěte:

Česko si připomíná invazi z roku 1968

Lidé vzpomínají na 1968. S nimi i Sobotka a Parkanová

Sedmiletý Kalousek chtěl vítat Rudou armádu. Zastavili ho rodiče

Foto: europarl.europa.eu

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…